Betlémy z Valle di Ledro
V rámci projektu spolupráce betlémářů z Příbrami a Valle di Ledro jsou nyní k vidění v Příbrami betlémy z Itálie, které urazily více jak 696 km. Opačným směrem putovaly tradiční příbramské betlémy, které jsou vystaveny v Biacesa Valle di Ledro. Cílem je vytvořit kulturní a turisticky atraktivní výstavu v Příbrami a italském Valle di Ledro, k čemuž napomáhá připravovaná spolupráce místních betlémářů, která má v obou regionech již staletou tradici.
Realizace tohoto projektu včetně celkového financování je součástí spolupráce měst Příbram a Valle di Ledro, jejichž osud se spojil během 1. světové války, kdy frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro však nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za 1. světové války, ale i tradice betlémářství.
Betlémy z Valle di Ledro můžete shlédnout na Svaté Hoře nebo v kapli Příbram-Brod v Horní ulici až do 2. ledna příštího roku.
Regionální betlémy v Sedlčanech
Až do 5. ledna si můžete v sedlčanském muzeu prohlédnout výstavu betlémů, jejichž autory jsou regionální tvůrci z Příbramska.
Nejstarší betlém zapůjčili bratři Vít a Václav Smrčkovi ze Sedlčan – jeho stáří se odhaduje na 120 let. Stoletý betlém z papíru zapůjčil na výstavu František Zeman ze Sedlčan. Naopak nejmladší přírůstek, které získalo muzeum před několika týdny, vyrobila Veronika Hejhalová z Chramost a vytvářela jej od února letošního roku z šamotové hlíny pálené při teplotě 1250 stupňů Celsia.
Zdař Bůh! Ježíšku
Dlouhou historii nemá za sebou ani keramický betlém vyrobený místním výtvarníkem Zdeňkem Šťovíčkem. Pod dalším mistrovským a rozměrným dílem, které muzeum zakoupilo, je podepsán současník – řezbář Jiří Baloun ze Žďáru u Nalžovic, který ho vyřezal z Olše v roce 2011 a každý rok k němu připojí další figurku, letos to byla bába s nůší. Nejmenší betlém vystavovaný v sedlčanském muzeu se vejde do ořechu.
Do třicátých let dvacátého století se datuje exponát zapůjčený Hornickým muzeem Příbram, který je vyrobený z polychromované sádry. Palestinská krajina je na něm zaměněna za příbramské doly – k Ježíškovi kráčí horníci v uniformách horníci a skrýš svaté Trojice je opatřena místo latinským Gloria in Exelsis Deo ryze českým hornickým pozdravem Zdař Bůh.