• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bezdomovci v Příbrami si mohou nocleh odpracovat

  21.1.2019
  Martin Solar

  Nocleh v centru pro bezdomovce v Příbrami si mohou návštěvníci odpracovat úklidem zařízení a jeho okolí. Na mrazu tak nezůstanou ani ti, kteří nemají 40 korun na zaplacení noclehárny. Využít mohou i nocování vsedě na takzvané teplé židli, které je zadarmo, uvedla mluvčí radnice Eva Švehlová. V Příbrami je podle ní asi 50 lidí bez domova, stále častěji jde o seniory.

  Příbramské nízkoprahové centrum s noclehárnou je v provozu druhou zimní sezonu a o přenocování je v tomto období opět velký zájem. „Kapacita denního zařízení je 30 míst, noclehárny pak 24. V mrazivém počasí posledních dní byla kapacita naplněna, a využívány tak byly i takzvané teplé židle. Klienti, kteří nemají na úhradu, si mohou nocleh odpracovat. Funguje takzvaná aktivizační činnost, za níž klienti obdrží kredit, který následně vymění za zpoplatněnou službu,“ uvedla mluvčí.
  Nízkoprahové denní centrum, které funguje od června 2017, loni poskytlo 4208 konzultací. Vícekrát či jednorázově ho navštívilo 130 lidí, z toho bylo 29 žen. Noclehárnu, která je placená a jejíž návštěvníci nesmějí být pod vlivem alkoholu, využilo 92 klientů, z toho 17 žen. „Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram se podařilo nízkoprahové denní centrum a noclehárnu začlenit do krajské sítě, což znamená, že již v letošním roce bude provoz zařízení financován z krajských prostředků,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka (za ANO).
  S výstavbou centra pro bezdomovce v areálu bývalé výtopny nesouhlasili lidé v okolí, podepisovali se pod protestní petici. Požadovali umístění do jiné lokality, podle nich by tato zařízení neměla být budována v hustě osídlené oblasti poblíž centra, ale spíše v obslužné či průmyslové části města. Vedení radnice naopak tvrdilo, že vhodnější pozemek nelze najít. Stížnost proti záměru se dostala až na krajský úřad, který ji zamítl.
  Zdroj: čtk

  Trpíte nespavostí? Poradíme vám, jak usnout jako špalek  Nepřehlédněte