Boj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí?

4.2.2021
Redakce
Další fotky

FOTO: Boj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí?

Boj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajner
Další fotky
Boj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajnerBoj o pořádek kolem kontejnerů. Jak si s tím město poradí? - odpadky nepořádek popelnice odpad kontajner

Kvůli uzavření obchodů a obavám z šíření nákazy Pražané nyní více nakupují on-line, což s sebou nese vyšší množství obalů. I malá věc z e-shopu totiž přijde zabalená v mnohem větší krabici, často vyplněné polystyrénem či jinou hmotou. Tyto obaly pak zvyšují objem odpadu, který skončí v kontejnerech, často se kvůli svým rozměrům do separační nádoby ani nevejdou. To vše zhoršuje i problém, který je tradičně velmi vysoko na seznamu stížností Pražanů – nepořádek kolem kontejnerů.

Praha proto už navýšila svozy a soustředí se na častější pravidelný úklid kolem separačních stanovišť. „Už na konci minulého roku nám bylo jasné, že zvýšený on-line prodej musí logicky znamenat zvýšené množství odpadu, zejména pak obalových materiálů. Proto jsme již v uplynulých měsících navýšili svozové kapacity na celém území města,“ řekl Petr Hlubuček, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Roušky pohozené v ulicích a dezinfekce veřejných prostor. Kde jsou Pražské služby teď?

V Praze je nyní asi 5 600 stanovišť s nádobami na separovaný odpad. Svozové společnosti mají povinnost provádět úklid tři metry všemi směry od separačního stanoviště, dva metry pak zametat. Největší svozová firma Pražské služby, a. s., už navýšila kapacitu ručního čištění a úklidu stanovišť. Navíc nasadí další tři vozidla pro úklid.

„Tzv. doúklidy probíhají s frekvencí pětkrát týdně, ale třeba v centru jsou stanoviště, která se uklízejí pětkrát denně sedm dní v týdnu. Loni narostl objem takto sebraného odpadu o 390 tun,“ uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Skladba tohoto odpadu je různorodá, od zmíněných obalů přes velkoobjemový odpad (např. sedačky, matrace, lednice atd.) až po tašky s PET lahvemi. „Bohužel separační kontejnery občas bývají zneužívány živnostenským odpadem nebo je do nich vhazován nevhodný odpad jako stavební suť, pneumatiky atd. I toto vede k předčasnému zaplnění nádob a lidé jsou tak nucení odložit odpad vedle nich,“ dodal Mana.

Co je „pozitivní“ a „negativní“ elektroodpad?

Město chce ke kontrole úklidu využít i veřejnost

„Vyzýváme proto městské části i občany, aby zasílali fotky a podněty na případné problémy se svozem tříděného odpadu ve svém okolí. Jsme připraveni všechny podněty obratem řešit se svozovými firmami,“ uvedl náměstek Hlubuček.

Na zajištění svozu komunálního odpadu je v rozpočtu hlavního města na rok 2021 počítáno s 1,6 miliardy korun. Mezi investiční akce letos patří vybudování třídičky plastového odpadu za 100 milionů korun a výměna jednoho z kotlů Malešické spalovny.Nepřehlédněte