• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Borský park bude mít novou vstupní bránu

  5.8.2022
  Andrea Jančová

  Plzeň začíná se stavbou nové vstupní brány do populárního Borského parku. Prostor dříve sloužil jako plocha pro tramvajovou smyčku. Hotovo by mělo být do května 2023. 

  Dominantou nové vstupní brány bude liniový, ve velké míře prosklený jednopodlažní pavilon s plochou zelenou střechou. Odbor investic Magistrátu města Plzně, který má stavbu na starost, zahájil přípravné práce již na jaře letošního roku, tento týden byla akce zahájena slavnostně. „Stavba vstupní brány začne v srpnu letošního roku a hotovo bude do začátku příští letní sezony. Naším cílem je otevřít bránu do nejrozsáhlejší plzeňské parkově upravené plochy v květnu 2023. Náklady na revitalizaci bývalé točny tramvají jsou 38,8 milionu korun bez DPH,“ vysvětlil primátor města Plzně Pavel Šindelář.

  „Jsou projekty, které jsou pro nás výzvou a nebude tomu jinak ani u této zakázky. Vize vstupní brány do parku přináší elegantní předěl mezi aktivním městem a volnočasovou zónou. Před objektem, v prostoru křížení ulic U Borského parku a Klatovskou třídou, přirozeně vznikne nový ‚meeting point‘ – náměstí před vstupem do parku. Navrženo je dlážděné, určené k intenzivnímu využití. Je to protiklad parku a tramvajové výstavní točny a kulturní zahrady, které představují klidnější zónu. Věřím, že stavba bude naplňovat přesně to, co projekt slibuje, a my jsme rádi, že můžeme být u toho,“ řekl Lukáš Skala, technický ředitel Silnice NEPOMUK, s. r. o.

  Jednopodlažní pavilon bude rozdělen na část kavárny s půjčovnou kol a na část veřejných toalet. Mezi těmito dvěma částmi vznikne volný prostor umožňující průchod do parku.

  Borský park představuje nejrozsáhlejší parkově upravenou plochu na území města o rozloze 39 hektarů. Byl založen v roce 1914 na místě bývalého vojenského cvičiště. Návrh parku vypracoval architekt Leopold Batěk, ředitel pražských městských sadů. Od roku 2006 probíhala obnova celého parku, postupně se opravovala cestní síť, doplnil se mobiliář a vysadili se dřeviny i zdobné květinové prvky v centrální části. Upravila se také sportovní a rekreační zařízení pro návštěvníky všech věkových kategorií.

  Zdroj :vz, Magistrát města Plzně


  Témata:

  Nepřehlédněte