Bouřka a silný déšť opět zaměstnaly hasiče. Zvedly se i hladiny řek

29.6.2022
Jiří Bydžovský

V souvislosti s bouřkou a deštěm evidují jihočeští  hasiči  na 120 případů. Vyjížděli k popadaným stromům, čerpali vodu ze zatopených domů, v Bližné u Černé v Pošumaví uvízlo auto v laguně. Posádka se včas stačila evakuovat. Nejvíce výjezdů evidují na Českobudějovicku, Táborsku a Prachaticku.

„Nejčastěji odklízíme popadané stromy, 57 zásahů, dále čerpáme vodu ze sklepů, 43 zásahů. Nejen v rodinných domech, ale také například v servrovně herny v Plané nad Lužnicí ,nebo v kulturním domě v Týně nad Vltavou,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

V Kolodějích nad Lužnicí hrozí vzestup hladiny potoka. Hasiči proto v okolí rozmisťují pytle s písem. Některé ulice v Týně nad Vltavou se proměnily v dravé řeky. Hrozí zatopení sklepů rodinných domů. „V Pošumaví, část Bližná,  auto uvízlo v laguně, lidé vůz opustili, jsou v pořádku,“ uvedla mluvčí.

Na některých tocích platí povodňové stupně. Zlatý potok v Hracholuskách dosáhl 3. tedy nejvyšší povodňový stupeň. Druhý stupeň aktuálně platí na Blanici Podedvory. Na Křemžském potoku v Brlohu voda vystoupala na první povodňový stupeň.

Zdroj:vzNepřehlédněte