• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brno se otočilo k festivalu zády. Vrací se zpátky do Trutnova!

  27.3.2023
  Jitka Kačánová

  Po třech ročnících v jihomoravské metropoli se „český Woodstock“ vrací zpět do podhůří Krkonoš. Nová brněnská koalice už o něj nestojí. „To je prostě Brno!“ komentuje její rozhodnutí zakladatel festivalu Martin Věchet.

  Legendární hudební festival TrutnOFF BrnoON nedostal od města na letošní rok žádný finanční příspěvek, na rozdíl od let minulých. Před pěti lety jej do Brna pozval tehdejší primátor Petr Vokřál, v té době člen hnutí ANO, a v letech 2020 až 2022 město festival podpořilo více než čtyřmi miliony korun a byl zařazen mezi jeho titulární akce. Přehlídku podpořil i Jihomoravský kraj.

  K festivalu zády

  Nové vedení města se ale koncem minulého roku rozhodlo festival z dotační listiny škrtnout. „Pro rok 2023 festival nedostal od města finanční podporu, bez které, nebo bez její náhrady, nelze festival uskutečnit v plánované podobě. Důvodem bylo i plánované zahájení rekonstrukce areálu na Střelnici pro sportovní účely. O tom organizátoři věděli, museli by hledat jiné vhodné místo v Brně a takové nenašli,“ vysvětlil Našemu REGIONU mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

  „Že se nová brněnská koalice postavila k nejstaršímu českému festivalu zády, mě samozřejmě velmi mrzí. Mám za to, že se povedlo v Brně uskutečnit tři povedené ročníky, které i přes covidová omezení slavily úspěch nejen u Brňáků, ale byly kladně přijaty i tradiční festivalovou rodinou,“ řekl Našemu REGIONU pirátský zastupitel Tomáš Koláčný. „Jsem nicméně rád, že Martinovi Věchetovi se podařilo najít příznivou řeč doma a legendární festival nezanikne, ale vrátí se po letech zpět na trutnovské Bojiště.“

  Tančící bagry

  Návrat do Trutnova již ohlásili pořadatelé festivalu v čele s Martinem Věchetem ve svém tradičním fanzinu Tam-tam. „Naše mise v jihomoravské metropoli se chýlí ke konci. Na skvělém a pozapomenutém místě u Sun River teď budou bohužel tančit bagry. Zřejmě ale potěšíme srdce mnohých, kteří leccos pod horami zažili: vybubnováváme, že se vracíme z brněnského exilu na svá původní loviště!“ napsali v něm.

  Festival se tak díky současnému postoji trutnovské radnice vrací po sedmi letech zpět do areálu „Na Bojišti“. Napomohla tomu i změna ve vedení města, v jehož čele v roce 2021 skončil dlouholetý starosta Ivan Adamec (ODS), který měl s festivalem i Věchetem osobní problém.

  To mi hlava nebere: Indiáni z Trutnova se vrací domů!

   

  O peníze nejde!

  Věchet považuje areál na Střelnici v Pisárkách za skvělé místo pro konání festivalu a kulturních akcí. „Je to škoda, ale to je prostě Brno!“ řekl Našemu REGIONU. Myslí si, že pro některé Brňany zůstali jeho pořadatelé pořád „přespolními Indoši z hor“, kteří konkurovali tamějším promotérům. „To místním z brněnské kultury vadilo. Přitom od počátku lidé z radnice mluvili o tom, že areál bude po rekonstrukci přizpůsoben i festivalu. Dnes už o tom ale nikdo nemluví,“ prohlásil.

  Navíc podle něj nejde v první řadě o peníze, které jim město nedalo. „I když v Brně je zvykem mít nejprve nastavenou dlaň a až potom něco vymýšlet, není to o penězích, ale o místu. Festival bychom udělali i bez toho, jak jsme byli zvyklí desítky let. Ale není kde,“ tvrdí Věchet. Brno podle něj nemá žádný jiný přírodní kulturní areál a betonové výstaviště pro jejich festival není. „Brno se připravuje o unikátní areál. Rozloučíme se s lovišti u Sun River, zabalíme svá teepee a jdeme dál. Jsme kočovný kmen,“ dodal Věchet.

  Demolice

  V areálu Na střelnici v Pisárkách má začít demolice už v březnu. Jde přitom o vojenský historický unikát, který nemá v celé republice obdoby. Radnice slibuje, že památkově chráněná budova střelnice z roku 1847 bude zrekonstruována do téměř původní podoby.

  „Bývalý vojenský areál předalo Ministerstvo obrany jako nepotřebný městu právě proto, aby zde našli své místo sportovci. V první etapě jsou naplánovány demolice stávajících objektů, kompletní příprava inženýrských sítí, vybudování sportovišť, jako jsou in-line okruhy, víceúčelové pískové hřiště, pumptrack nebo fotbalová hřiště,“ doplnil Poňuchálek. Pečlivou rekonstrukci střelnice podle něj magistrát už projednal s památkáři.  Nepřehlédněte