• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Brno zažilo nejteplejší první měsíce od roku 1800

  22.5.2024
  Simona Knotková

  První třetina roku byla v Brně nejteplejší od začátku měření v roce 1800.

  Proti průměrné teplotě za roky 1961 až 1990 byla teplejší o 4,8 stupně. Na druhém místě je první třetina roku 2014, která byla teplejší o čtyři stupně, v roce 2007 činila odchylka 3,7 stupně. Poslední teplotně podprůměrné období od ledna do dubna zaznamenali meteorologové v roce 2006, řekl klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Pavel Zahradníček.

  MImořádnost letošního počasí se propisuje do řady negativních jevů, které společnost stojí nemalé náklady. Ať už jde o dopady sucha, jarních mrazů či požárů. „Máme za sebou nejteplejší únor v Brně za více než 200 let, ale také třetí nejteplejší březen a šestý nejteplejší duben. I leden byl nadprůměrně teplý, proti letům 1961 až 1990 o 3,3 stupně,“ poznamenal Zahradníček. Ačkoli zima nebyla na srážky nikterak chudá, více pršelo, než sněžilo. A co nasněžilo, rychle roztálo a odteklo i z vyšších nadmořských výšek. „Když pokračovalo v březnu nadprůměrně teplé počasí, výrazně to urychlilo začátek vegetační sezony. Ovocné stromy vykvetly až o měsíc dříve, než je obvyklé. Na začátku dubna jsme zaznamenávali dny s teplotou nad 25 stupňů, někde byl dokonce i tropický den, nejčasnější v historii měření. Dodnes je teplotní suma, která je rozhodující pro vývoj vegetace, o 26 dní v předstihu proti průměru let 1961 až 2020,“ poznamenal Zahradníček. Když v polovině dubna přišlo obvyklé ochlazení s nočními mrazy, způsobilo značné škody zemědělcům. Spousta ovocnářů nesklidí nic, nebo jen zlomek obvyklé úrody. Mrazy poškodily i polní plodiny a lesníci hovořili o tom, že některé stromy nebudou mít tolik semen a v takové kvalitě, jak se letos v semenném roce očekávalo.

  Kromě mrazů postihuje zemědělce v některých regionech sucho, především ve svrchní vrstvě půdy do 40 centimetrů. Na začátku jara totiž vodu v půdě nedoplňoval tající sníh. „Už jsme měli tři epizody sucha, které vrcholily v polovině dubna, na přelomu dubna a května a v polovině května. Sníženou půdní vláhu už jsme letos zaznamenali v nejhorším případě na 80 procentech území a v některých místech už jsme evidovali i nejhorší kategorii sucha,“ řekl Zahradníček.

  Sucho má negativní vliv i na požární riziko, které bylo zatím nejvyšší při pálení čarodějnic na konci dubna. „Hasiči také zaznamenali zvýšené množství požárů,“ uvedl klimatolog.

  Změna v průběhu počasí se letos zatím nedostavuje. I květen se zatím jeví tak, že bude nadprůměrně teplý. Posledním teplotně podprůměrným měsícem byl v Česku loňský květen.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte