• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bruslaři v Olomouckém kraji mají pré, na několik měsíců se otevírají veřejná kluziště

  3.12.2023
  Doris Drienová

  Až několik měsíců budou moci využívat lidé veřejná kluziště, které jim s příchodem adventu nabízejí města a obce v Olomouckém kraji. S bruslemi mohou vyrazit zájemci nejen do center velkých měst, jako jsou Olomouc či Prostějov, ledové plochy již stojí i v menších obcích, jako jsou například Hlubočky, Velká Bystřice nebo Slatinice na Olomoucku.

  Veřejná kluziště se tam setkávají s velkou oblibou, jen ve Slatinicích loni veřejné kluziště navštívilo téměř 4000 lidí. Ve Velké Bystřici se na kluzišti tradičně umístěném u zámku spustil provoz v sobotu ve 13:00, k vytvoření kvalitního ledu výrazně přispělo počasí. „Maximální kapacita kluziště je 50 lidí. Kluziště je z bezpečnostních důvodů monitorováno kamerovým systémem se záznamem. Veřejnosti je rovněž k dispozici webová kamera, která slouží zejména k tomu, aby si každý mohl ověřit, zda je kluziště v provozu, případně zjistit jeho aktuální obsazenost. Základní cena vstupného je stanovena na 80 korun pro osoby nad 15 let, děti zaplatí 40 korun,“ řekla Martina Skálová z městského úřadu. Na místě je i půjčovna 60 párů bruslí.

  Ve Slatinicích na Prostějovsku se bruslí již od 28. listopadu. „Provoz areálu jsme nanečisto zahájili již v pondělí, kdy kolegové ze sportovního klubu na kluziště pustili děti, které kvůli stávce nemohly do školy,“ uvedl starosta obce Ondřej Mikmek. Obec loni do vybudování areálu, pořízení chladicího zařízení nebo do moderní rolby investovala 12 milionů korun; dvě třetiny této částky se podařilo pokrýt z dotace Národní sportovní agentury.

  Novinkou v programu kluziště je letos krasobruslařská a hokejová přípravka. Kluziště se bude využívat z velké části k veřejnému bruslení, prostor dostanou malí krasobruslaři či hokejisti, ale také se počítá se soukromými pronájmy. Své místo v časovém rozvrhu najdou ale také slatiničtí školáci. „Už když jsme areál loni stavěli, jedním z našich cílů bylo nabídnout naší mateřské a základní škole prostor pro sezónní tělesnou výchovu. A jsem rád, že v tom letos pokračujeme,“ doplnil starosta. Kluziště je vybavené hokejovými mantinely, sofistikovanou chladicí technologií, vyhřívaným zázemím pro návštěvníky i umělým osvětlením. Podle provozovatelů ze slatinického sportovního klubu loni ledovou plochu navštívilo téměř 4000 lidí.

  V Hlubočkách si mohli lidé poprvé zabruslit na veřejném kluzišti ve středu ve zkušebním provozu. Provoz pro veřejnost bude letos spuštěný od pondělí 4. prosince, řekla starostka obce Eva Hasníková. „Předpokládaný provoz je do konce jarních prázdnin v okrese Olomouc, což znamená do 10. března 2024, nicméně délka provozu bude záležet na klimatických podmínkách,“ uvedla starostka.

  Prostějov své veřejné kluziště otevřel 24. listopadu, provoz ledové plochy má v plánu do 28. ledna, tedy dvojnásobnou dobu proti loňsku. Po tříleté pauze se bruslí také v Olomouci, a to na ploše u tržnice. Kluziště bude v provozu do 15. ledna.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte