Bude na místě bývalého „Domu hrůzy u Radbuzy“ konečně nová moderní čtvrť?

26.5.2022
Andrea Jančová

Vznik nové čtvrti na místě bývalého kulturního domu Inwest v Plzni je zase o kus blíže realizaci. Projekt vstupuje do další důležité etapy před zahájením samotné stavby. O vydání územního rozhodnutí pro výstavbu nové městské čtvrti v centru západočeské metropole AMESIDE požádala v těchto dnech stavební úřad v Plzni stejnojmenná společnost ze skupiny Amádeus Real.

Posouzení žádosti a vydání stanoviska příslušného stavebního úřadu se očekává v průběhu roku 2022. Podle aktuálního harmonogramu se počítá se zahájením výstavby nové čtvrti v roce 2024. Předcházet by tomu ještě mělo vydání územního rozhodnutí a následně i stavebního povolení (pravděpodobně během roku 2023). Hotovo by mělo být v roce 2027.

Projekt nové čtvrti AMESIDE
Projekt nové městské čtvrti v centru Plzně zahrnuje bytové domy s celkem více než 120 byty, přes 21.000 m2 administrativních ploch a okolo 100 obchodů. Čtvrtina ploch je potom určena pro občanskou vybavenost, pro sport, volný čas a zábavu. Parkování se zhruba 1500 parkovacími místy je v souladu s územní studií umístěno v podzemí části. Návrhy projektu AMESIDE, jak by mělo vypadat v současnosti zanedbané území naproti hlavnímu vlakovému nádraží v Plzni, jsou dílem architektů londýnského studia Chapman Taylor a českého AGE project.
Nová čtvrť v centru Plzně

Podle plzeňského primátora Pavla Šindeláře(ODS) byl původní projekt úplně jiný než dnešní. „Myslím, že patřil do minulého století. Plzeňané to vycítili a v referendu 2013 ho odmítli. Ale pak bylo těžké najít dohodu a vrátit se k jednacímu stolu a vlastně najít základní kameny dohody, které pak zastupitelstvo posvětilo. Současnou spolupráci od roku 2019 považuje za perfektní. „A projekt má ze strany magistrátu zelenou,“ dodal.

Plzeň a Amádeus Real se počátkem roku 2019 dohodly na přerušení soudního sporu, který trval čtyři roky. Amádeus chtěl náhradu škody přes 1,8 miliardy korun kvůli neuskutečněnému původnímu projektu Corso Americká.

Zdroj :vz, Magistrát města Plzně,ČTK


Témata:

Nepřehlédněte