Budějovický dopravní podnik vyplatí v červenci všem zaměstnancům odměnu 5000 Kč

30.6.2022
Jiří Bydžovský

Českobudějovický dopravní podnik vyplatí všem zaměstnancům ve výplatě, která jim přijde v červenci, odměnu 5000 korun. Zvýší i odměny za přesčas nebo dělené směny, což bude třeba 30 korun za hodinu. Městská firma tak reaguje na jednání s odbory a na situaci ovlivněnou nedostatkem řidičů.

Řidiči dostávají od června měsíční odměnu 3000 Kč, přičemž v červenci dostanou celkovou odměnu 5000 Kč. Vedle nich dostanou přidáno i dělníci, dispečeři a výpravčí. Podle  Barbory Smudkové, mluvčí Dopravního podniku,  se někomu zvýší základní mzda, u jiných to bude formou příspěvků. „Různí se to. Někde se příplatek zvyšoval v řádu o pět korun za hodinu, za dělené směny to bylo 30 korun,“ řekla . Průměrná mzda v podniku se zhruba 440 zaměstnanci je podle ředitele Slavoje Dolejše 35.000 Kč. V prvním letošním čtvrtletí byl krajský průměr podle statistiků 34.013 Kč. Dolejš již dříve řekl, že letos vzroste mzda ve firmě včetně příplatků meziročně o 20 procent.

Podnik jedná s odboráři o nové kolektivní smlouvě pro příští rok. Zatím přijal žádané zvýšení příplatků. Nechce ale zveřejnit odměny členů vedení, jak požadují odbory. Podle ředitele je absurdní i požadavek, aby byla základní mzda bez příplatků 40.000 korun.

Podniku chybí 14 řidičů, má asi 200 kmenových, hodně jich je nemocných. Firma začala vyplácet řidičům MHD každý měsíc počínaje červnem do konce roku měsíční mimořádnou odměnu 3000 korun. Jedna z odborových organizací v podniku kvůli tomu vyhlásila stávkovou pohotovost. Vadí jí, že odměny nemají všichni zaměstnanci.

Řidiči v podniku berou podle Dolejše průměrně 39.000 Kč měsíčně. „Zejména o ně se ale bohužel přetahujeme s dalšími dopravci,“ sdělil v tiskové zprávě. Sdružení dopravních podniků ČR eviduje podle Dolejše kolem 500 neobsazených řidičských míst. Budějovický podnik zvýšil mzdy a příplatky zaměstnancům od loňského podzimu poněkolikáté. Firma nabízí i náborový příspěvek 100.000 Kč pro řidiče, kteří mají všechna potřebná oprávnění.

Dopravní podnik omezí od 1. července provoz elektrobusových linek 21, 22 a 23. Prodlouží intervaly jízd. Od 23. května firma omezila dočasně i provoz na linkách 1, 3 a 9, chybí jí řidiči, zároveň rychle rostou náklady.

Zdroj:čtkNepřehlédněte