Buďte jedineční. Být nej je cesta z bezejmennosti

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově rozhodně stojí za návštěvu. Uvidíte tu čokoládový zámek, třímetrový kartáček na zuby či výrobky ze sirek a sirkových hlaviček, které vytvořily šikovné ruce. Za návštěvu stojí i okolní nádherná příroda.

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší… to vše jsou příspěvky, s nimiž se v Pelhřimově setkáte na každém kroku. Muzeum mapující unikátní výkony českých i světových rekordmanů sídlí v městě ležícím v samém středu České republiky. Chcete-li navštívit jedinou instituci tohoto druhu ve střední Evropě, stačí sjet z dálnice D 1 u Humpolce, na polovině cesty mezi Prahou a Brnem. Do Pelhřimova se dostanete i přímým autobusem z Prahy, pokud pojedete vlakem, musíte přestoupit v Táboře.

První expozice sídlí od roku 1994 v Jihlavské bráně v Palackého ulici, která kdysi tvořila součást městských hradeb. Můžete v ní obdivovat čokoládový zámek, nejmenší motorku ve střední Evropě, Pražský hrad skládající se z 10 800 špejlí, třímetrový kartáček na zuby či nejdelší štětec pro malíře, který vyrobili šikovní borci ze spojených kartáčoven. Nejmenší jízdní kolo je dlouhé pouhých 7 centimetrů, vysoké 19 centimetrů, a přesto na něm jeho konstruktér Roman Šofrle dokázal ujet 10 kilometrů! K nejdelší šále na světě, která měří bezmála 160 kilometrů, můžete připlést pár ok.

Tip na výlet: Přírodní park Záhlinické rybníky. Zážitkové místo nedaleko Kroměříže

Druhou expozici s názvem Zlaté české ručičky naleznete zhruba tři sta metrů od Jihlavské brány na Nábřeží rekordů a kuriozit. Její základ tvoří světové unikáty vytvořené ze sirek a sirkových hlaviček – funkční kytary, housle, mandolíny, historické vázy i obrazy. Obdivovat zde můžete přes 90 výrobků z 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček, nad nimiž jejich tvůrce Tomáš Korda strávil 63 310 hodin práce. Neméně pozoruhodnými exponáty jsou čtyřmetrový plyšový medvěd, funkční kamenné housle, parní stroj ze skla, největší půllitr či kostely ze 63 000 zrnek rýže.

Obě expozice spojuje stezka s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Cestou po ní můžete navštívit zahradu s obřím kuchyňským nádobím a sochami vyřezávanými motorovou pilou a na zvukových tabulích si poslechnout přes 300 údajů z České knihy rekordů.

Tip na výlet: Co kilometr potoka, to jeden mlýn. Kousek za Prahou

Jeden den je na návštěvu Pelhřimova málo. Řada památek a nádherná příroda v okolí také stojí za návštěvu. Na nedalekém vrchu Křemešníku můžete navštívit poutní místo s kostelem a vystoupit na rozhlednu Pípalku.

Dnes, 08:30
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
Včera, 15:07
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
Včera, 11:28
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
2.4.2020
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
2.4.2020
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
2.4.2020
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
1.4.2020
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
1.4.2020
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
Reklama