Buďte jedineční. Být nej je cesta z bezejmennosti

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově rozhodně stojí za návštěvu. Uvidíte tu čokoládový zámek, třímetrový kartáček na zuby či výrobky ze sirek a sirkových hlaviček, které vytvořily šikovné ruce. Za návštěvu stojí i okolní nádherná příroda.

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší… to vše jsou příspěvky, s nimiž se v Pelhřimově setkáte na každém kroku. Muzeum mapující unikátní výkony českých i světových rekordmanů sídlí v městě ležícím v samém středu České republiky. Chcete-li navštívit jedinou instituci tohoto druhu ve střední Evropě, stačí sjet z dálnice D 1 u Humpolce, na polovině cesty mezi Prahou a Brnem. Do Pelhřimova se dostanete i přímým autobusem z Prahy, pokud pojedete vlakem, musíte přestoupit v Táboře.

První expozice sídlí od roku 1994 v Jihlavské bráně v Palackého ulici, která kdysi tvořila součást městských hradeb. Můžete v ní obdivovat čokoládový zámek, nejmenší motorku ve střední Evropě, Pražský hrad skládající se z 10 800 špejlí, třímetrový kartáček na zuby či nejdelší štětec pro malíře, který vyrobili šikovní borci ze spojených kartáčoven. Nejmenší jízdní kolo je dlouhé pouhých 7 centimetrů, vysoké 19 centimetrů, a přesto na něm jeho konstruktér Roman Šofrle dokázal ujet 10 kilometrů! K nejdelší šále na světě, která měří bezmála 160 kilometrů, můžete připlést pár ok.

Tip na výlet: Přírodní park Záhlinické rybníky. Zážitkové místo nedaleko Kroměříže

Druhou expozici s názvem Zlaté české ručičky naleznete zhruba tři sta metrů od Jihlavské brány na Nábřeží rekordů a kuriozit. Její základ tvoří světové unikáty vytvořené ze sirek a sirkových hlaviček – funkční kytary, housle, mandolíny, historické vázy i obrazy. Obdivovat zde můžete přes 90 výrobků z 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček, nad nimiž jejich tvůrce Tomáš Korda strávil 63 310 hodin práce. Neméně pozoruhodnými exponáty jsou čtyřmetrový plyšový medvěd, funkční kamenné housle, parní stroj ze skla, největší půllitr či kostely ze 63 000 zrnek rýže.

Obě expozice spojuje stezka s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Cestou po ní můžete navštívit zahradu s obřím kuchyňským nádobím a sochami vyřezávanými motorovou pilou a na zvukových tabulích si poslechnout přes 300 údajů z České knihy rekordů.

Tip na výlet: Co kilometr potoka, to jeden mlýn. Kousek za Prahou

Jeden den je na návštěvu Pelhřimova málo. Řada památek a nádherná příroda v okolí také stojí za návštěvu. Na nedalekém vrchu Křemešníku můžete navštívit poutní místo s kostelem a vystoupit na rozhlednu Pípalku.

koronavirus_ilustrační obrázek
Dnes, 15:54
Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky...
Dnes, 13:28
Práci hejtmanů hodnotili lidé v průzkumu společnosti Phoenix Research. Ten zkoumal spokojenost obyvatelstva s postupem hejtmanů při...
Roman Prymula
Dnes, 11:36
Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat...
Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
Reklama