• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Burza filantropie podpoří neziskovky

  19.5.2024
  Simona Knotková

  Druhý ročník Burzy filantropie v Královéhradeckém kraji, která bude 25. září, přijímá přihlášky.

  Své projekty formou přihlášek mohou do 14. června podávat neziskové organizace a sociální podniky. Informovali o tom zástupci hejtmanství. První ročník akce v hradeckém kraji podle nich byl úspěšný, vynesl 445 000 korun. Burza filantropie vznikla v Pardubickém kraji, kde se koná od roku 2011, postupně se rozšiřuje do dalších regionů a jejím cílem je podpořit neziskový sektor.

  „Burza filantropie je způsob, jak zajistit finanční podporu projektům, které jsou prospěšné, ale zároveň jsou tak specifické, že se na ně nevztahují kategorie dotací ze strany státu či obecních samospráv. Díky osobní prezentaci burza pomáhá propojovat žadatele s donátory, kteří se mohou nechat inspirovat a rozvíjet spolupráci i mimo projekt burzy,“ sdělil krajský radní pro regionální rozvoj Adam Valenta (Piráti).

  Principem Burzy filantropie je propojení neziskového a soukromého sektoru v tom smyslu, že neziskové organizace přihlásí svůj projekt s rozpočtem do 50 000 korun prostřednictvím webu www.burzafilantropie.cz.

  „Na těchto stránkách zájemci naleznou veškeré informace o Burze filantropie a mohou se inspirovat u přihlášených projektů z Pardubického kraje, kde má tato akce dlouholetou tradici,“ uvedl Lukáš Vaníček z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

  Pořadatelé před podáním přihlášky doporučují konzultaci s krajskou koordinátorkou burzy Ivou Skalskou na e-mailu: [email protected].

  Donátoři z řad soukromého a veřejného sektoru vyberou z přihlášek ty, které postoupí do finále, tedy na samotnou Burzu filantropie, kde zástupci jednotlivých organizací budou prezentovat svou činnost a svůj projekt naživo. O postupujících projektech bude na webu burzy rozhodovat i veřejnost svým hlasováním. „Hlasovat bude možné od 19. do 28. června a během září budou známy všechny postupující projekty. Burza filantropie v Královéhradeckém kraji se uskuteční 25. září 2024,“ uvedl Vaníček.

  Burza filantropie vznikla před 13 lety v Pardubickém kraji, loni se rozšířila do Královéhradeckého a Zlínského kraje. Celkem se zatím podařilo vybrat přes 20 milionů korun.

  Při prvním ročníku v Královéhradeckém kraji získal finanční podporu například spolek Aspekt pomáhající na Náchodsku a Rychnovsku handicapovaným lidem se sociální rehabilitací nebo Oblastní charita Hradec Králové na projekt pomáhající matkám s dětmi v azylovém domě.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte