Byl jsem nácek! Jaké je opustit neonacistickou scénu? Christian z Německa veřejně promluvil

11.9.2018
Andrea Cerqueirová

Vše začalo tak, že otec vzal asi třináctiletého Christiana na demonstraci proti asociálním reformám, proti kterým protestovali lidé napříč společností. Na akci se objevil i blok neonacistů. „Byla tam vykřikována hesla proti nim. Mě ale fascinovalo, že neonacisté jsou taky proti sociálním reformám, které šikanovaly ty nejslabší. Vyrůstal jsem v přísném prostředí, jen s tátou, nebyli jsme na tom dobře,“ uvedl Christian, když odpovídal na otázky moderátora Tomáše Samka. Christianův táta pracoval a pracoval, aby děti uživil, dřel i načerno. „Vštěpoval nám, že existují dvě skupiny osob – výchoďáci, kteří tvrdě pracují, a zlenivělí zápaďáci, kteří chtějí jen vysát naše peníze,“ pokračoval.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

Kotva v identitě

Když se dal Christian k náckům, bral to tak, že může použít kotvu v identitě. „Bral jsem to tak, že patřím k árijské rase, což mi nikdo nemůže sebrat, mohl jsem v sobě nechat vyrůst pocit úcty k sobě samému. Rychle jsem získal pocit, že vím, co je dobré pro mě i pro celý svět, a že to musíme zrealizovat – pokud bude třeba, tak i násilím,“ řekl. Později opustil tvrdé jádro neonacistů a dal se k autonomním nacionalistům, kteří používali sofistikovanější formy, aby byli přijatelní pro většinovou společnost. Nehajlovali, ale mluvili například o tradicích.

Taktika: bez bombrů, bez hajlování

„Neměli jsme plešky, nehajlovali jsme, měl jsem dlouhé vlasy, nenosili jsme bombry, ale čepice, kapuce a kecky. Lákali jsme i na angličtinu, mluvili jsme nejen německy. Hlásali jsme, že hrozí, že tradice zanikne v multikulturním světě. Bylo to stále rasistické, byť jsme používali jiná slova. Byla v tom taktika,“ uvedl. Přestali útočit na policii, chtěli působit spořádaně. Nepřiznávali, že jsou rasisté, používali slovo etnopluralismus. V současné době má obavy z toho, jak se šíří zemí uměle vytvářené hrozby, jako „islamizace Německa“, neonacismus jede také sofistikovaně.

Osobní příběh: Magda je v důchodu, přesto pomáhá nemocným s Alzheimerem. Vyléčí je hudba?

S odchodem pomohla Antifa

„Ten celý arzenál neohrabaných sloganů, xenofobie a popírání holocaustu mi byl stále více a více proti srsti,“ uvedl ke svému postupnému prozření. V odchodu mu anonymně pomáhali lidé z německé Antify. S lidmi od neonacistů přerušil kontakt a nereagoval ani na jejich pozdější pokusy opět ho navázat. Momentálně Christian studuje filozofii na univerzitě v Jeně a pracuje jako vzdělávací referent zabývající se pravicovým extremismem a populismem. Je podle něj důležité předávat zkušenosti. Pro české čtenáře, diváky a posluchače ho objevila redaktorka Deníku Referendum Fatima Rahimi, která s ním natočila asi čtyřhodinový rozhovor.

FOTO: Christian – Byl jsem nácek

Christian – Byl jsem nácek - All-focusChristian – Byl jsem nácek - All-focusChristian – Byl jsem nácek - All-focus


Nepřehlédněte