• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

  24.5.2018
  Fefík
  Další fotky

  „Němci vraždí nejlepší z nejlepších. I tento stav je znamením války. Tedy nenaříkat, neplakat, ale dělat. Úkol je historicky vážný, riziko veliké,“ vysvětlil československým vojákům František Moravec (1895 v Čáslavi – 1966 ve Washingtonu D.C.), přednosta vojenské zpravodajské služby, když jim v říjnu 1941 oznámil, že mají odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Dostane se vám pomoci všech našich dobrých lidí, na které se obrátíte,“ ujistil je Moravec. Nemýlil se. Stovky vlastenců jim pomáhaly s vědomím, že je to může – a pravděpodobně také bude – stát život.

  Pomáhaly stovky vlastenců

  „Dosud zjištěný počet pomahačů a podporovatelů atentátníků je vyšší než tři sta osob,“ uváděl nacistický vyšetřovatel Heinz Pannwitz ve své zprávě ze září 1942. Tito lidé byli popraveni v koncentračním táboře Mauthausen nebo na střelnici v Kobylisích. Někteří – Jan Zelenka-Hajský, Marie Moravcová, Břetislav Lyčka a František Kotrba – si při zatýkání vzali život sami. O dalších lidech, kteří na jaře 1942 pomáhali parašutistům, se gestapo naštěstí nedozvědělo. Smrti tak unikly například manželky československých důstojníků Božena Kropáčková, Terezie Kasperová nebo vdova po popraveném generálovi Bílém Hana. Ty v květnu 1942 ukrývaly parašutistu Adolfa Opálku.

  Která auta „frčela“ v 70. a 80. letech v Československu? Socialismus lidem dopřál jen základní modely

  Moravcovi, Fafkovi, Novákovi, Khodlovi, Piskáčkovi, Smržovi, Hešovi, Vosmíkovi, Pleskotovi, Pechmanovi, Oktábcovi, Hejlovi a další a další. Lidé různých náboženských vyznání a všemožných profesí. Sokolové, pravoslavní duchovní, členové Masarykovy ligy proti tuberkulóze…

  Věděli, že riskují svůj život. Ale to, že nacisté začali vyvražďovat i rodiny podporovatelů a parašutistů, to bylo novinkou. Veřejné a přiznané vraždy dětí se staly do té doby nevídanou novinkou. Popravy 15letých a 16letých chlapců a děvčat začaly hned 28. května 1942 vyvražděním rodiny Stehlíkovy z Rokycan. Stehlíkovi byli zavražděni v Plzni-Lobzích.

  Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

  První záchytná adresa: Rokycany

  Dne 29. prosince 1941 Jozef Gabčík (*1912, Poluvsie, okr. Trenčín) a Jan Kubiš (*1913, Dolní Vilémovice, okr. Třebíč) z výsadku Anthropoid seskočili z letadla nedaleko obce Nehvizdy. Několik hodin poté parašutisté zaklepali na dveře domu v Rokycanech v ulici Pražské předměstí, v domě Stehlíkových. Václav Stehlík byl penzionovaný železničář a odbojář. Jeho blízkým přítelem byl sociálně demokratický poslanec František Němec (1898 v Libišanech na Pardubicku – 1963 v Montréalu), člen exilové vlády, jenž tuto a další adresy poskytl zpravodajskému odboru v Londýně. Stehlíkův domov se pro parašutisty stal první záchytnou adresou na protektorátním území.

  My pionýři ze socialistického svazu. Vzpomínky ani po 40 letech nemizí

  Parašutista Gabčík se při seskoku zranil. Stehlík parašutistům poskytl nejen azyl, ale i lékařskou pomoc lékaře Zdenko Čápa. Ten dal Gabčíkovi sádrový obvaz s podpatkem. Od Václava Stehlíka se parašutisté později přesunuli do Plzně k Václavu Královi.

  Stehlíkovi během následujících několika měsíců pomohli i dalším parašutistům, Vojtěchu Lukaštíkovi ze skupiny Intransitive a Ludvíku Cupalovi z výsadku Tin, kteří nad územím protektorátu seskočili na konci dubna 1942.

  Udal je vlastní zeť

  Když 1. května 1942 odešli, došlo k rodinné tragédii. Stehlíkův zeť František Mareška se pohádal se svou manželkou i s tchánem a šel nahlásit na četnickou stanici, že Stehlíkovi, se kterými bydlel v jednom domě, ukrývali parašutisty. Četníci chtěli jeho udání zamést pod koberec, ale Mareška trval na tom, že mají jeho výpověď předat gestapu. To se nakonec stalo a gestapo zatklo Stehlíkovi i manžele Mareškovy 25. května, dva dny před atentátem na protektora.

  Osudy socialistických obchoďáků: Kotva, Máj nebo Perla bývaly chloubou, jak vypadají dnes?

  Popravili celou rodinu – tedy i práskače

  Den po atentátu obdržel šikovatel jednotky Johannes Michel rozkaz k utvoření popravčí čety. Zoufalá Josefína Marešková prosila o milost. Václav Stehlík se choval statečně, stejně jako jeho synové Václav a šestnáctiletý František. Ten kladl odpor a německé vojáky prosil, aby ušetřili jeho maminku. Dva gestapáci proto rozrušeného Františka přidrželi a třetí mu vpálil kulku do týla. Růžena Stehlíková nakonec omdlela a byla zastřelena v bezvědomí. Zastřelen byl i strůjce celého neštěstí. Po Františku a Josefíně Mareškových zůstala dvouletá dcera Jaroslava, kterou si tajně osvojili sousedé. Rychlou popravou rodiny Stehlíkových si ovšem gestapo odstranilo možné svědky a stopu k parašutistům.

  OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

  Trest smrti byl vykonán dne 28. května 1942 na lobezské střelnici. Šlo o první oběti stanných soudů v celém protektorátu.
  Popravčí rodiny Stehlíkových byli po válce vyslechnuti. Nikdo z nich za své zločiny nebyl potrestán. V roce 1949 byl v Lobzích odhalen památník obětem, mezi nimiž byla i rodina Stehlíkových. Reliéf je dílem Marie Uchytilové-Kučové (1924 v Kralovicích – 1989 v Praze), která vytvořila i pomník lidických dětí a legendární korunovou minci se ženou sázející lipku.

  FOTO: Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi

  Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 1 wikimpapiaHeydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 1B irozhlasHeydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 2 kubiš místa paměti národaHeydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 3 opálka geocaching+Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 4 arch mě plz
  Další fotky
  Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 4B plzHeydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 4D pllHeydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 5A DSCN4134Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 5B DSCN4138Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 5C DSCN4142Heydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 6 aťa moravec info.czHeydrichiáda – Moravcovi a Stehlíkovi - 7 p8+

  Bylo 27. května 1942, pět minut po půl jedenácté dopoledne

  Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich jel v otevřeném mercedesu z Panenských Břežan do svého úřadu. Mercedes řídil jeho osobní strážce Johannes Klein. V zatáčce silnice čekali na chodníku Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Auto s Heydrichem se proplétalo mezi třemi tramvajemi. Náhle se objevilo u Gabčíka, který byl něco přes metr od Heydricha. Možná proto nestihl vystřelit ze samopalu, možná zbraň selhala.
  Klein zakřičel: „Pozor, atentátníci!“ a Heydrich rozkázal zastavit. Kubiš hodil granát. Výbuch protrhl stěnu vozu a vyvrátil dveře. Gabčík se dal na útěk nahoru do kopce, Heydrich na něho dvakrát vystřelil, pak se za ním rozběhl Klein. Gabčík ho paralizoval dvěma výstřely do nohy a utekl. Kubiš prchal přes ulici ke kolu, někteří pasažéři tramvaje ho chtěli zadržet, ale i jemu se podařilo utéct.

  FOTO: Výstava Anthropoid

  Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (1)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (4)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (5)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (11)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (6)
  Další fotky
  Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (2)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (3)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (9)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (7)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (8)

  Kdo pomáhá atentátníkům nebo něco ví a neoznámí to, bude zastřelen s celou svou rodinou!

  Přichází 309 udání, ale žádné nikam nevede. Nezabrala ani nabídka vysoké finanční odměny. Němci vypálili Lidice. Pak zvolili jiný postup. Amnestii pro všechny, kteří se na atentátu podíleli nebo o něm něco věděli. Na policii přišly dva tisíce udání. Hitler běsnil, nic podobného se ještě nestalo. Po atentátu nacisté mučili stovky odbojářů. Uvězněno, popraveno nebo deportováno do koncentráků bylo skoro 15 tisíc lidí.

  Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

  Aťa Moravec. K. H. Frank mu chtěl dát milost, stejně ho zabili

  Utrpení, které zažil 21letý Vlastimil Moravec při celodenním vyslýchání gestapa, si asi málokdo umí představit. Jeden z předních spolupracovníků a snad i přátel parašutistů statečně čelil několikahodinovému zostřenému výslechu, než pravděpodobně vyzradil, že parašutisté se skrývají v kryptě kostela. Sám tam za nimi údajně několikrát byl.

  Vlastimil Moravec, kterému říkali Aťa, byl synem manželů Moravcových, kteří patřili k jedněm z nejbližších podporovatelů parašutistů. V jejich bytě byl „hlavní stan“, kde se jak parašutisté, tak zástupci českého odboje scházeli.

  Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

  Nad ránem 17. června 1942 přišlo do bytu Moravcových v Biskupcově 7 na Žižkově gestapo. Doma našli Aťovy rodiče. Mamince Marii se podařilo při prohledávání bytu proklouznout na toaletu, kde rozkousla ampuli s jedem. Otce Aloise Moravce, drážního inspektora, zatkli. Aťu, který byl zrovna mimo hlavní město, pak do Prahy přilákali falešným telegramem, ve kterém stálo, že jeho maminka těžce onemocněla.
  Po zatčení následovalo kruté mučení. Podle některých historiků dokonce během výslechu ukázali Aťovi uříznutou hlavu jeho matky.

  Vlastimil Moravec vzdoroval neskutečnému mučení několik hodin. A chtěl tak možná dát parašutistům poslední šanci na únik.
  Po několikahodinovém boji o kostel a kryptu přivedli do Resslovy ulice, kde před kostelem leželi mrtví hrdinové z krypty, v poutech i Aťu Moravce, který je musel identifikovat. Z radosti nad podařeným zákrokem proti parašutistům prý K. H. Frank vyřkl, že Aťa Moravec dostane milost a odměnu. Nicméně Aťa byl, stejně jako jeho otec, 24. října 1942 popraven v Mauthausenu.

  Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

     Nepřehlédněte