• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • My pionýři ze socialistického svazu. Vzpomínky ani po 40 letech nemizí

  17.5.2018
  Renáta Šťastná
  Další fotky

  Se školními roky jsem měla úzce spjatý i pionýrský tábor. My pionýři z Buštěhradu jsme jezdili na Střelu nedaleko Rabštejna. Psal se rok 1983. Jedno odpoledne přišla bouřka, která napáchala velké škody. Vyvázli jsme bez jakýchkoli ztrát, ale nedaleko nás stanoval berounský tábor a tam jim bouřka poničila stany…

  Zanechalo to ve mně tak silný zážitek, že jsem nemohla ani spát a pořád si to v hlavě přehrávala dokola. Abych se toho zbavila, rozhodla jsem se, že o tom napíšu článek. Ten jsem s třesoucí se rukou přinesla naší pionýrské vedoucí, která ho nechala otisknout v Buštěhradském zpravodaji. Byl to můj první otištěný článek v životě, dodnes ho mám schovaný. Jeden čas visel přišpendlený čtyřmi napínáčky v našem dětském pokoji, ale pak přišlo stěhování a já ho založila do šanonu. A teď jsem si na něj vzpomněla. Je zažloutlý, ale vzpomínka zůstává stále živá.

  Kaňky a piják. Za „totáče“ bývalo plnicí pero luxus. Psaní číňanem si děti musely zasloužit

  Ale zpět k pionýrům: nejprve jsme byli jiskry. A já byla hrdá jiskřička. Myslím, že jsem s tím novým pionýrským odznakem na pyžamu po tom slavnostním slibu i spala. „Slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná, chci žít pro svou krásnou zemi, aby byla šťastná!“ To byl slib, který jsme splnili a byli jsme o krok blíž k tomu být pionýrem.

  OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

  „Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované země, Československé socialistické republiky, a svým jednáním chránit čest pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.“ To jsme odříkali a pak jsme mohli nosit šátek uvázaný do jedničky, držet čestnou stráž například u Památníku v Lidicích nebo jsme chodili vítat zahraniční delegace.

  První máj – den, kdy jsme povinně mávali vlaječkami a dávali holubice do oken

  Náš pionýrský oddíl a vedoucí byli ohromní, vzpomínám dodnes, co všechno nás naučili, na táborech, na výletech, na schůzkách. Byla to krásná doba, která je pro dnešní děti neopakovatelná.

  Vzpomínáte na patálie malého Mikuláše? Sempého kreslené vtipy vykouzlily úsměv i za komunistů

  Pionýrská organizace Socialistického svazu mládeže (PO SSM) vznikla v lednu 1970 a přesunuly se do ní oddíly ze zakázaných dětských organizací, jako byl Pionýr a Junák. Sdružovala československé děti a mládež v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. V lednu roku 1990 zanikla na základě rozhodnutí celostátní konference pionýrských pracovníků. Původní PO SSM zanikla a vzniklo demokratické sdružení Pionýr – demokratický, dobrovolný, samostatný a nezávislý spolek dětí, mládeže a dospělých.

  FOTO: Být pionýrem jsme brali zodpovědně

  Být pionýrem jsme brali zodpovědně - OLYMPUS DIGITAL CAMERABýt pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 10Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 14Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 9Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 6
  Další fotky
  Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 5Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 7Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 4Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 13Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 15Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 16Být pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 8Být pionýrem jsme brali zodpovědně - My pionýři ze socialistického svazu. Vzpomínky ani po 40 letech nemizíBýt pionýrem jsme brali zodpovědně - retro pionýr 1

     Nepřehlédněte