• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

  2.5.2018
  Renáta Šťastná
  Další fotky

  KOMENTÁŘ – Moc ráda vzpomínám na dětství a hračky. Neměla jsem jich zdaleka tolik jako dnešní děti, ale nijak to neubralo na kvalitě prožitku. Spíš naopak.

  Ve čtvrté třídě jsem si moc přála dětský šicí stroj. Úplně živě si vzpomínám, jak jsem o něj prosila a žebronila. Maminka mi tehdy říkala „Ty si s tím stejně nebudeš hrát a pak to tady bude ležet…“ Přesvědčovala jsem ji, že nene, že si s ním hrát budu a že si ho moc přeju a vlastně taky potřebuju. Naslibovala jsem jí tehdy hory doly.

  A pak přišel den D. Už když jsem rozbalovala dárek, tušila jsem, že je to on. Všechno ostatní šlo stranou, i ten krásný čokoládový dort. Nadšení mi ovšem vydrželo jen pár dní. Jestli jsem byla zbrklá nebo nešikovná, nevím, ale v jednom kuse jsem měla nějaké trápení. Buď se mi šmodrchala nit, nebo se mi trhala… A na to jsem neměla dostatek trpělivosti. Nakonec došlo na maminčina slova – leželo to tam…

  Co je walkman a jak se kazety přetáčely tužkou. Symbol komunistického luxusu už dnes v obchodě nekoupíte

  Vzpomínám si, kolikrát nám taťka vyprávěl, jaké hračky měly děti dřív, když byl on malý. Je ročník 1943 a to jsem dávno ještě nebyla na světě. Tu dobu znám jen z černobílých filmů a z vyprávění pamětníků. „My jsme si, holka vystačili s dřevěnou špulkou od nití, to bys viděla, kolik legrace jsme s tím zažili.“

  Moc ráda jsem vystřihovala panenky, které se daly oblékat do papírových šatiček a botiček a čepiček, s těmi jsem si dokázala hrát i celé hodiny. Některé i mrkaly, hýbala jsem jimi ze strany na stranu a mrkala očičkama. I když vystřihování taky byla docela piplačka, tak tady jsem měla trpělivosti na rozdávání.

  Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

  Často jsme ale lítali venku. Přišli jsme ze školy, praštili taškou do kouta a hurá ven. Skákali jsme panáka a gumu, a často jsme (a to hlavně holky) přebíraly. Přebírání byla poměrně jednoduchá hra, tedy pokud měl člověk šikovné prsty a byl trpělivý.

  Na začátku bylo nutné svázat provázek, provléct mezi prsty a pak nechat spoluhráče jej přebrat na jeho prsty tak, aby se nezamotal, vytvořil odpovídající obrazec a dal se znovu přebrat. Existovala celá řada obrazců. Začínalo se kolébkou, následoval dopis, voda, obrácená kolébka, obrácený dopis, oko, pavouk, další oko a tak dále. Říká se, že si přebíráním kdysi dávno krátili dlouhou chvíli piráti při nekonečných plavbách po moři. U nás byla oblíbená hlavně proto, že dala se hrát kdekoli.

  FOTO: Hračky retro

  Hračky retro - šicí stroj_2_NRHračky retro - přebíráníHračky retro - guma_1Hračky retro - vystřihovánky_2_JPGHračky retro - šicí stroj_3_NR
  Další fotky
  Hračky retro - špulkaHračky retro - vystřihovánky_1

     Nepřehlédněte