• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vzpomínáte na patálie malého Mikuláše? Sempého kreslené vtipy vykouzlily úsměv i za komunistů

    16.5.2018
    Další fotky

    Bubenečská galerie Villa Pellé připravila pro své diváky jarní bonbonek se světovou příchutí – ukazuje tvorbu legendárního francouzského kreslíře a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, výtvarného otce malého Mikuláše.

    Jednoduché perokresby si české publikum už několik desetiletí spojuje právě s patáliemi malého Mikuláše a jeho party nerozlučných kamarádů. Jean-Jacques Sempé (*1932, Pessac u Bordeaux) však za více než padesát let práce nestvořil pouze živou klučičí partu v čele se zvídavým Mikulášem, snaživým Celestýnem nebo gurmánským Vendelínem.

    Máte rádi židovský humor? Prohlédněte si kreslené vtípky Jiřího Slívy. Pobaví i dnes

    Z Paříže do celého světa

    Z malého ateliéru na Monmartru a později Montparnassu se Sempému, komandéru Řádu umění a literatury, podařilo oslovit celý svět. Nakreslil tisíce vtipů, které tvoří více než 40 alb a později i ikonické titulní strany magazínů světové ligy, jakým jsou například New Yorker nebo Paris Match.

    Vtipy Vladimíra Renčína vykouzlily úsměv i za totality. Jeho karikatury jsou populární dodnes

    Sempého vtipy – to je katalog našich slabostí, neobratností a opuštěnosti, pohled do soukromí, který připouští a omlouvá naše slabiny, evidentně působí radost čtenáři, který v duši každé postavy vidí jako v zrcadle svou vlastní křehkost.

    Trocha svodnějšího prostoru v dobách Dikobrazu

    Sempého kresby představovaly pro české čtenáře v éře komunismu výjimečně svěží možnost pohledu na svobodný svět kresleného humoru. A pronikaly nejen do oficiálního humoristického časopisu Dikobraz, ale i do jiných periodik. Některé skryté významy zdánlivě nekonfliktní tvorby francouzského kreslíře zůstaly zřejmě mocipánům skryty a potěšily tak vnímavé čtenáře.

    OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

    Reprezentativní výběr z díla letos šestaosmdesátiletého autora, který laskavě a přitom trefně zobrazuje život ve vší jeho pomíjivost a paradoxech, osloví návštěvníky všech věkových kategorií – nápaditou a interaktivní expozicí ve všech třech podlažích galerie. V přízemních sálech budou vystaveny kreslené vtipy a titulní strany New Yorkerů a Paris Match, vyšší patro bude věnováno ilustracím pro děti, pochopitelně zejména malému Mikulášovi.

    Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

    Výjimečný je také rozsah doprovodného programu

    Jednou z akcí bude beseda s kreslíři Jiřím Slívou, Miroslavem Bartákem, Mirkem Kemelem, historikem kresleného humoru Ivanem Hanouskem a objeví se určitě i někdo ze SORRY. Pozvání přijali na 31. května na šestou podvečerní. Asi se bude trochu vzpomínat, ale důležitá bude i současnost a budoucnost kresleného vtipu.

    A závěrem ještě důležité upozornění – všichni, kteří prokážou, že se jmenují Mikuláš, mají na výstavu vstup zdarma. Výstava potrvá do 15. července.

    FOTO: Výstava Sempého v Pelléově vile

    Výstava Sempého v Pelléově vile - 3Výstava Sempého v Pelléově vile - 2Výstava Sempého v Pelléově vile - 1Výstava Sempého v Pelléově vile - 4Výstava Sempého v Pelléově vile - 5 zmenš P1210275
    Další fotky
    Výstava Sempého v Pelléově vile - 6Výstava Sempého v Pelléově vile - 7 img341Výstava Sempého v Pelléově vile - 8 img338Výstava Sempého v Pelléově vile - 9


    Nepřehlédněte