Kreslený vtip trochu pomáhal přežít socialistickou šeď
Vladimír Renčín (1941 v Pečkách – 2017) studoval ekonomii na střední ekonomické škole, po jejím absolvování pracoval postupně jako učedník, redaktor, fotograf apod. v několika podnicích: Noviny Jablonecka, Železnobrodské sklo, okresní noviny Chomutov, n.p. Pramen (propagační referent, výtvarník).
Od roku 1947 žil v Hradci Králové; od roku 2006 bydlel v Hoděšicích na Pardubicku. Kreslení na volné noze se věnoval od r. 1965. V roce 1974 jej vyšetřovala StB, díky čemuž nemohl několik let publikovat.
Přispíval do novin a časopisů: 100 + 1 zz, Bild (Německo), Bild der Wissenschaft (Německo), Co vás zajímá, The Bulletin of the atomic Scientists (Chicago), Co vás zajímá, Dikobraz (spolupráce od roku 1964), Domov, Geo (Německo), Krkonoše, Kulturní měsíčník, Kulturní tvorba, Lidové noviny, Melodie, Mladá fronta a MF Dnes, Mladý svět, Mozaika, New Scientist (Londýn), Nový Dikobraz, Ohníček, Plamen, Podvobraz, Práce, Právní rádce, Právo (více než čtyři tisíce kreseb vyšlo v deníku Právo od září 2001 do června 2014 a od dubna 2004 do prosince v sobotním magazínu Práva), Regenerace, Roháč, Rudé právo, Scan, Sedmička pionýrů, Svět v obrazech, Škrt, Technický magazín, Téma, Time (USA), Trn, Univerzitní noviny, Úspěch, Vesmír, Věda a život, Vědeckotechnický magazín, Die Zeit (Hamburk). Ilustroval řadu knih, jednou z nezapomenutelných je Zelňačka René Falleta.
Renčín: Trochu jsem se zlepšil…
Jeden z velikánů českého kresleného humoru se před mnoha lety svěřil Mladé frontě: „Ve škole jsem kreslil mizerně, jednou mi dokonce učitel přikázal, zatímco třída kreslila hranoly a kužele, abych namaloval koš na odpadky a svůj výtvor do koše zrovna zahodil. Dnes už je to poněkud lepší…“