První máj – den, kdy jsme povinně mávali vlaječkami a dávali holubice do oken

Další fotky

Fenoménem minulého režimu byly nejrůznější komunistické oslavy, kterých jsme se museli účastnit už jako žáci základních škol a i později jako „pracující lid“. Ať už to byl 1. máj – Svátek práce, 9. květen – vojenská přehlídka na Letné u příležitosti osvobození Československa Sovětskou armádou, 7. říjen – oslavy Velké říjnové socialistické revoluce, oslavy Vítězného února a mnoho dalších.

Kdo nepřišel na mávání, ten to schytal

Mnohé z nich jsme slavili povinnou účastí, někteří v průvodu, s mávátky v barvách trikolory a jiní na povinných přednáškách v tělocvičnách a kulturních domech. Účast na těchto akcích se brala jako „dobrovolně povinná“, pokud se snad někdo nedostavil, měl pak docela polízanici, musel se zpovídat před stranickým výborem a vysvětlovat, že to nebylo pohrdání stranou, ale že ho třeba přepadla nevolnost.

Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

Jako pionýři jsme chodívali v kroji do prvomájových průvodů, v rukách střapatá mávátka, s nimiž jsme zdravili přítomné na tribuně. Nosily se tehdy rudé vlajky, balonky, obrázky mírových holubic a transparenty s nejrůznějšími hesly. V průvodu jely také alegorické vozy, na jejichž korbách se pyšnily nejrůznější artefakty socialistických úspěchů.

Plameny spolknou Petřín a ten se zřítí do Vltavy. Děsivá věštba o zkáze Prahy se má vyplnit na prvního máje

Prvomájové průvody probíhaly v každém městě. Kdo se nezúčastnil toho pražského, povinně a s napětím jej sledoval v televizi. Na tribuně seděl prezident Gustáv Husák a pronášel proslovy, v městech a obcích pak místní stranické i jiné špičky Pranic nás to nebavilo, ale koukat jsme se museli.

Budovatelská hudba, holubice a vlaječky

Vše doprovázela radostná budovatelská hudba z místních tlampačů. Na všech budovách byly vyvěšeny československé a sovětské vlajky. Do oken jsme vylepovali plakátky s prvomájovými motivy, holubice a papírové vlaječky. Výzdoba se nesla v duchu blížících se oslav výročí zahájení Pražského povstání a osvobození Československa Rudou armádou.

FOTO: Jak jsme mávali na 1. máje

Jak jsme mávali na 1. máje - Praha – prùvod  1.máj 1987 – oslava – manifestace – obrazyJak jsme mávali na 1. máje - první máj_1Jak jsme mávali na 1. máje - retrofoto 1 máj nedatováno104 – kopieJak jsme mávali na 1. máje - retrofoto 1 máj nedatováno 107Jak jsme mávali na 1. máje - retrofoto 1 máj v praze 1959 106
Další fotky
Jak jsme mávali na 1. máje - první máj_6Jak jsme mávali na 1. máje - Leonid Iljiè BREŽNÌV – Gustáv HUSÁK – polibek, politikJak jsme mávali na 1. máje - první máj_3

Pak jsme se dali v pochod a radostně mávali mávátky směrem k tribuně i davům na chodnících. Na ty jsme volali: Nestůjte teď na chodníku, pojďte s námi v jednom šiku! Trochu nám bylo divné, že třeba slavné „žižkovské ženy“ v průvodu reprezentují studentky Vysoké školy ekonomické a pracovnice podniku zahraničního obchodu Cebtrotex, zatímco skutečně dělnice si mohly dovolit do průvodu nejít. Nakonec jely alegorické vozy, ty jsem měla nejradši.

Chátrající obchod či honosná vila z první republiky. Proč opuštěné skvosty nikdo neopraví?

U příležitosti Svátku práce také prezident uděloval státní vyznamenání a čestné tituly pracujícím, vědcům, odborníkům, umělcům, kteří se významným způsobem podíleli na rozvoji socialistické společnosti. Byl to slavnostní den i pro jiskry, které se po slavnostním složení slibu staly pionýry.

Na 1. máje bývaly lépe zásobeny prodejny zbožím, které nebylo běžně k mání, takzvaným nedostatkovým zbožím. V mnohých městech byly v tento den k dostání například banány či pomeranče. Prostě nezapomenutelné zážitky, kterým generace narozené po sametové revoluci mají problém uvěřit.

Autorka: Renáta Šťastná

Dnes, 14:54
Judista, kaskadér a příležitostný herec se dnes propracoval mezi hollywoodskou elitu a už brzy půjde...
Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Dnes, 08:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Reklama