Vrchní, prchni a zaniklý motorest u silnice R10
Proslulý film Vrchní, prchni s Josefem Abrhámem v hlavní roli vznikl v roce 1980 a dosud patří mezi nejlépe hodnocené české snímky. Abrhám v roli knihkupce Dalibora Vrány si rozhodne přivydělávat tím, že v restauracích předstírá číšníka. Jakmile hosty zinkasuje, z restaurace rychle mizí. Hned na začátku filmu můžete vidět scénu, ve které si hlavní hrdina jde koupit lahev červeného vína na třídní sraz. Když scéna vznikala, natáčela se v motorestu U čtyř kamenů u silnice R10 u sjezdu na obec Hlavenec (nedaleko Brandýsa nad Labem). Starý motorest byl před několika lety zbourán a nyní zde vznikl nový – Motorest Koliba 4Kameny, který v loňském roce zachvátil požár. Posledním pozůstatkem původní stavby jsou dva obrubníky u venkovních schodů.
Svatební cesta do Jiljí: Kde Abrhám čekal na autobus?
U Josefa Abrháma ještě chvíli zůstaneme. Se svou manželkou Libuší Šafránkovou si zahráli pár i ve filmu – konkrétně ve Svatební cestě do Jiljí. Mladá dvojice se rozhodne lépe poznat tak, že se společně vydá na cesty. Jelikož rodiče Tomáše Krchňáka (Josef Abrhám) podnikli svatební cestu do Jiljí, cestuje tam jejich syn také. Cesta se ale nečekaně komplikuje. Scéna, kdy oba čekají na autobus do Jiljí, ale žádný nejede, se natáčela ve Staré Boleslavi. Toto autobusové nádraží je naopak příkladem místa, které se i po více než třiceti letech změnilo jen minimálně. Schválně si porovnejte filmovou fotku s tou současnou.
Major Zeman v Klecanech: Proměna místa v průběhu natáčení
Slavný seriál 30 případů majora Zemana se natáčel na celé řadě míst Středočeského kraje. Jedním z nich je jez na Vltavě v Klecanech. V patnáctém díle seriálu s názvem Kvadratura ženy zde major Zeman najde balík s ženským tělem bez hlavy a rukou. Právě v době natáčení seriálu v 70. letech se ale jez přestavoval z hradličkového na zvedací. Do záběru se dostala část výstavby nového jezu, která v seriálu původně neměla být vidět. Seriál major Zeman v hlavní roli s Vladimírem Brabcem pojednávající o kriminálních případech člena veřejné bezpečnosti patří doposud mezi nejznámější české seriály, ačkoliv je odsuzován jako ideologická agitka oslavující minulý režim.
Heydrichovo sídlo v Panenských Břežanech: Film i realita v jednom
Poslední film, na jehož natáčecí lokaci se podíváme, je snímek z roku 1964 Atentát pojednávající o odstranění nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Film vznikal ve zlaté éře československého filmu v 60. letech a je dodnes oslavován pro své kvality. Zatímco v řadě filmů předstírá daná budova jiné místo, Dolní zámek v Panenských Břežanech, kde se natáčely scény ze snímku Atentát, byl ve čtyřicátých letech skutečným sídlem říšského protektora. Na filmových záběrech ještě působí zachovale, v následujících desetiletích ale podobně jako řada jiných památek dlouhá léta chátral. Loni zaplnila titulky novin zpráva, že bývalé Heydrichovo sídlo je možné si koupit za 17 milionů korun.