• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

  15.3.2018
  Kamila Steinbachová

  Berounsko skýtá krásné přírodní lokace, které využili například tvůrci filmu Limonádový Joe nebo Malá mořská víla. Památky, mezi něž patří hořovický zámek, zase přilákaly tvůrce seriálu České století. Ponuřejší lokality zase hrály do noty filmařům, kteří se podíleli na seriálu Pustina.

  Nádraží Beroun je unikát. Kloubí se v něm nejmodernější i stoletá technika

  Beroun tváří mnoha seriálů

  Bezpočet natáčecích lokací najdeme v okresním městě Berouně. Velmi se zde zalíbilo tvůrcům seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech, tedy pokračování oblíbeného seriálu ze 70. let.

  V Berouně se natáčela například scéna z prvního dílu Nemocnice na kraji města po 20 letech. V epizodě Tajemství ve 36. minutě přijíždí Karel Sova s manželkou z Mnichova do Boru, kde plánují koupit místní nemocnici. Ve skutečnosti projíždějí Pražskou ulicí v Berouně. Ve stejném seriálu si zahrála i berounská nemocnice. Ve třináctém díle Slib zde před budovou C přijde Blažej nabídnout Novosadovi svoje primářství na ortopedii. V úvodu každého dílu se objevuje most přes Berounku na třídě Politických vězňů. Přejíždí přes něj sanitka. V Nemocnici si zahrála také berounská školka v ulici Tovární. Na místním hřišti se točila scéna z druhého dílu Pomluva. Seriálová postava Eliška Králová totiž pracuje jako učitelka ve školce. V tomtéž díle i ulici donese doktor Klobouk Elišce květinu, která byla původně určena její matce.

  Režisér prince Bajaji oslavil 95. narozeniny. Trumfne Otakara Vávru, který se dožil stovky?

  Oblíbenou lokací je rovněž berounská rozhledna na Městské hoře. Vznikly tu dvě scény z filmu Pusinky. V Ordinaci v růžové zahradě se zase ve dvou dílech z rozhledny točil pohled na obec Kamenice.

  V Kollárově ulici proběhla scéna z dílu Klukovina ze série Nevinné lži. Tento díl se natáčel rovněž v Králově Dvoře, kde můžeme vidět například setkání chlapců u garáží. Konkrétně se točilo v Okrajové ulici.

  Beroun figuroval rovněž v seriálovém hitu Pustina. Nedaleko berounského nádraží se natáčela scéna, v níž Filip Paskowski, který utekl z polepšovny, jde za svým otcem. Beroun zde „hraje“ polské pohraniční městečko.

  Proč si sestry Hruškovy dodnes hrají na princezny?

  V Hýskově vznikalo České století i Saturnin

  V Hýskově je poměrně oblíbenou lokací místní základní škola. Natáčel se tu například seriál České století, a to hned první díl Velké bourání (1918), který se soustředí na Tomáše Garrigue Masaryka a vznik samostatného Československa. Schody hýskovské základní školy v seriálu představují schody rotterdamského hotelu, po nichž Masaryk kráčí na setkání s Wickhamem Steedem a Robertem Setonem – Watsonem. Samotné filmové setkání rovněž proběhlo před hýskovskou školou. Ve filmu vidíme Masaryka na terase hotelu v Rotterdamu. Na stejném místě se rovněž natáčel slavný snímek Saturnin.

  Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

  Hořovický zámek jako prezidentova pracovna

  České století se natáčelo i v dalších berounských lokalitách, například v hořovickém zámku. Jde opět o první díl Velké bourání (1918). Masaryk je v Hořovicích na audienci u britského ministerského předsedy Davida Lloyda George. Hořovický zámek figuroval i v díle Zabíjení soudruha (1951) ve scéně, kdy Slánský mluví s Gottwaldem o možných zradách ve straně. Zámek je ve snímku jako prezidentova pracovna v Lánech. V další scéně zde Gottwald hovoří se svým zetěm, který se vrátil z Moskvy. Zde Hořovice představují lánskou jídelnu. Jako prezidentova jídelna se objeví ještě ve dvou scénách stejného dílu.

  Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

  Film Copak je to za vojáka se točil napříč okresem

  Na Berounsku se točil komediální film Copak je to za vojáka v hlavní roli s Jiřím Langmajerem, který je dnes již klasikou. Když vidíte scénu, v níž příslušníci Veřejné bezpečnosti lapili do sítě jednoho z parašutistů, natáčela se v Srbsku.

  Když režíruje Jaroslav Dušek a hraje jeho manželka. Ženské hrdinky poví své příběhy v komorním prostředí Divadla Kampa

  Na Karlštejně zase ve snímku figuroval most přes Berounku, který už ale v této podobě neexistuje. Nový most je posunutý více proti toku řeky. Výsadkář Tekely z něj po svém prozrazení skáče do vody. Nádraží v Zadní Třebani zase posloužilo při scéně, v níž vojáci nahánějí jednoho z výsadkářů, dále když se svobodník Kouba potká se spolužákem a nakonec, když Kouba přiváže Frantu na staničních záchodcích. Ve stejném městě se ještě natáčelo u splavu. Vojáci zde jdou po výsadkářích pro změnu ve vodě.

  Na Letnou jezdil nejstarší český eskalátor. Měl schody ze dřeva a zahrál si ve filmu

  Ve Vráži ujel vlak Šafránkové

  Nádraží ve Vráži u Berouna posloužilo jako filmová lokace hned několika tvůrcům. Nejlépe hodnoceným filmem, jehož scéna se ve Vráži odehrává, je Svatební cesta do Jiljí v hlavních rolích s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou. Nádraží ve Vráži supluje nádraží v Ústí, kde zamilovanému páru nešťastně ujel vlak. Děj snímku se mimochodem točí kolem toho, že Tomášovi (Josef Abrhám) rodiče poradí, že dva lidé se nejlépe poznají, když spolu cestují. Jeho rodiče kdysi absolvovali svatební cestu do Jiljí a on se rozhodne jít v jejich šlépějích.

  Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

  Zatopené lomy ve filmu

  Mezi filmařsky atraktivní lokality na Berounsku bezesporu patří lom Velká Amerika. Natáčel se zde například kultovní snímek Limonádový Joe. Proběhne zde šťastné shledání Joea a Winifred poté, co jsou padouši poraženi.

  Tajemství ukryté na dně Velké Ameriky a Slap. Co našli potápěči pod hladinou?

  Odehraje se zde scéna z neméně známého českého filmu Malá mořská víla. Hlavní hrdinka v ní kráčí k mořskému břehu, kde rozpráví se svým otcem. V písku za sebou zanechává krvavé stopy.

  Z dalších filmů, které se zde natáčely, ještě můžeme jmenovat poměrně novou pohádku Micimutr (2011). Na začátku filmu tudy projíždí princeznin kočár na cestě za drakem. O několik minut později zde vidíme princeznu přivázanou ke kůlu, volající na neznámého zachránce, který přemohl draka.

  Zdroj: filmovamista.cz

  FOTO: Berounsko je pro filmaře ráj. Točil se tu seriál Pustina i Limonádový Joe

  Berounsko je pro filmaře ráj. Točil se tu seriál Pustina i Limonádový Joe - malá mořská víla facebookBerounsko je pro filmaře ráj. Točil se tu seriál Pustina i Limonádový Joe - 12. 13. Beroun filmová místa lom amerika wikimedia.orgBerounsko je pro filmaře ráj. Točil se tu seriál Pustina i Limonádový Joe - české století facebookBerounsko je pro filmaře ráj. Točil se tu seriál Pustina i Limonádový Joe - 12.13. beroun filmová místa hořovický zámek wikimedia.orgBerounsko je pro filmaře ráj. Točil se tu seriál Pustina i Limonádový Joe - 12. 13. beroun filmová místa pustina jaroslav dušek facebook

     Nepřehlédněte