• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Když režíruje Jaroslav Dušek a hraje jeho manželka. Ženské hrdinky poví své příběhy v komorním prostředí Divadla Kampa

  8.3.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Ženské hrdinky spojují dvě představení, které má na programu Divadlo Kampa, nacházející se poblíž chráně kulturní pamatáky – Nosticova paláce. Tonka Šibenice na motivy hry Miloše Macourka Racajda a Budu všude kolem tebe, což jsou skutečné příběhy o bolesti a naději, které vyprávějí ženy-matky, jež ztratily své děti.

  Proč si sestry Hruškovy dodnes hrají na princezny?

  První hru režíruje Jaroslav Dušek, hraje v ní i jeho žena Iveta

  Tonka Šibenice je herecký koncert Jitky Sedláčkové a Ivety Duškové, v režii Jaroslava Duška. Představení o několikrát soudně trestané prostitutce, která strávila noc s vrahem Prokůpkem před jeho oběšením, aby splnila jeho poslední přání. Vypráví svůj příběh, čím dál více se otevírá, když stojí před andělským soudem…

  V roce 1930 vznikl film Tonka Šibenice, kde hraje mnoho hereček a herců, přičemž na Kampě vše bravurně ztvárňují jen dvě herečky.

  Rudé karafiáty

  Mezinárodní den žen vznikl před 110 lety a rozhodně není svátkem komunistů. Kdo ho tedy založil?

  Tonka vypráví svůj příběh tak do hloubky, že ji – přes její bohatou kriminální minulost – divák neodsoudí. Sedláčková je navíc přesvědčivá, že propadnete pocitu, že vypráví svůj autentický příběh. Dušková zvládá přechod z role do role (její hlavní rolí je anděl strážný) s takovou lehkostí, že si ani neuvědomíte, že je to stále tatáž osoba. Představení nemá přestávku a komorní prostředí malého divadla vše ještě umocní.

  Praha skrývá neznámé skvosty. Kde najdete kubistické unikáty?

  Druhou režíruje jeho žena

  V představení Budu všude kolem tebe se Dušková představuje v roli scénáristky a režisérky. Příběhy vyprávějí ženy, kterým zemřely jejich děti. Jedná se o ženy ze spolku Dlouhá cesta, které si chtěly zahrát divadlo, což jim pomáhá.

  „Nebojte se toho představení, není o smrti, je o životě, je o naději,“ uvedla obnovenou premiéru Dušková. V představení vyprávějí své příběhy Libuše Fáryová, Lucie Burdová, Bohdana Kovalová a Jarmila Ponocná (když bylo představení uvedeno prvně, bylo tam kosmeticky jiné obsazení). Představení je umocněné i živým hudebním doprovodem Petry Bílkové.

   

  Latina ve Švanďáku. Kteří herci budou soutěžit v umění tance?

  Obnovená premiéra hry Budu všude kolem tebe je v pátek 23. března.

  Každá přišla o dítě jinak a v jiném věku: při autonehodě, sebevraždou, v důsledku nemoci, jedno dítě zemřelo ještě předtím, něž žena porodila, musel být vyvolán porod mrtvého dítěte. Každá v průběhu představení se svým dítětem mluví a pere se svými pocity i výčitkami. Ptají se, proč se to stalo…

  FOTO: Divadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách

  Divadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - Jaroslav DušekDivadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - Iveta Dušková jako anděl strážný_Tonka Šibenice (s Jitkou Sedláčkovou) – foto archiv Divadla KampaDivadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - Iveta Dušková jako anděl_Tonka Šibenice (s Jitkou Sedláčkovou) – foto archiv Divadla KampaDivadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - z dřívější řady představení 2 – z dřívější řady předsavení – foto archiv Divadla KampaDivadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - Budu všude kolem tebe (foto bývalého představení)
  Další fotky
  Divadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - Budu všude kolem tebe (foto bývalého představení)Divadlo Kampa – hry o ženských hrdinkách - Budu všude kolem tebe (foto bývalého představení)

  Vyprávění je o složité cestě, ale i o naději, kterou znovu získaly, je vidět, že jim pomáhá i to, že se potkaly.  Od té doby, co bylo představení uvedeno, prvně, se některým narodily další děti.

  Gentlemanství je dnes spíše výjimkou, říká Michal Dlouhý

     Nepřehlédněte