• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha skrývá neznámé skvosty. Kde najdete kubistické unikáty?

  8.3.2018
  Armík
  Další fotky

  Pražská kubistická architektura je zcela výjimečná, a i přesto že se vyvíjela velice krátce, dokázala českou architekturu a malířství obohatit o několik slavných jmen. Ať už je to Emil Králíček nebo například Josef Gočár. Praha se díky nim může chlubit takovými skvosty, jako je Dům U Černé Matky Boží na Ovocném trhu, druhá Betlémská kaple ukrytá mezi žižkovskými pavlačemi nebo Kovařovicova vila v Libušině ulici.

  Nové město pražské slaví. Před 670 lety ho založil Karel IV. kvůli věštbě. Co říkala?

  Praha v zajetí avantgardy

  Je počátek 20. století a Prahou zmítá tzv. „nové umění.“ Praha je významným centrem avantgardy. Ovšem do chvíle, kdy do vývoje nových slibných uměleckých směrů zasáhne první světová válka.

  Revoluce v umění. I tak se říká kubismu, který se začal rozvíjet ve francouzském umění na počátku 20. století. Výraz kubismus má svůj původ pravděpodobně v latině, latinské „cubus“ totiž znamená krychle. A proč je vlastně směr pojmenován takto?

  Rudolfinum: Architektonický skvost a jedna z nejvýznamnějších budov v Praze našla cestu k modernizaci i úsporám

  Kubismus se totiž na rozdíl od jiných směrů, jako je například realismus, nesnaží o nápodobu skutečnosti, ale spíše skutečnost rozkládá. A to na geometrické tvary, například právě krychli. Vytváří se tak tedy velice svébytné dílo, které zaznamenává předměty z různých úhlů pohledu. Kubismus také pracuje s myšlenkou nekonečna.

  Kubismus ovlivnil i tvorbu Josefa Čapka

  Architektura českého kubismu byla výjimečná. Kubističtí umělci se svými stavbami snažili doslova zachytit skrytou energii hmoty a rozbít konvenční podobu staveb. České stavby ve stylu kubismu mají ostré hrany a krystalické struktury. Typickým příkladem je dům Diamant architekta Emila Králíčka na rohu Spálené a Lazarské ulice na Praze 1.

  Dům jako kosmická loď. Kde v Praze stojí?

  Zajímavé je, v jak krátké době se český kubismus vyvíjel. Bylo to především období mezi lety 1911-1914, kdy jeho vývoj omezil právě počátek první světové války. I přesto se však dokázalo v rámci kubismu vyprofilovat mnoho osobností. A nejen v architektuře. Styl zasáhl také do malířství a sochařství. V roce 1911 pak vzniká také tzv. Skupina výtvarných umělců v čele s Emilem Fillou.  Málokdo ví, že spjat s českým kubismem byl také malíř a spisovatel Josef Čapek. Ten namaloval několik kubistických obrazů, ale také přebalů knih.

  Drsná procházka pražským podsvětím. Kolik tisíc se dá vyžebrat na Karlově mostě?

  Pražské kubistické unikáty

  Pokud se chcete vydat na procházku za pražskými kubistickými skvosty, doporučujeme vyrazit z Národní třídy.  Konkrétně od Pedagogické fakulty, před jejímž vstupem stojí dílo (pravděpodobně) Emila Králíčka – dům Diamant. Jeho umístění může působit poněkud kontroverzně, neboť stojí v těsné blízkosti barokního kostela Nejsvětější Trojice. Kubistická budova se vyznačuje ostrými hranami, nalezneme na její fasádě taktéž kubistické skulptury a impozantní je také vchod do domu ze Spálené ulice, který opravdu vypadá jako průřez diamantem.

  Blízko Loosovy vily můžete poznat i brněnský skvost Tugendhat

  Vaše kroky by měly dále směřovat směrem na Jungmannovo náměstí. Za sochou J. Jungmanna nalezneme opravdový skvost. Je jím jediná kubistická lampa na světě. A autorem je opět Emil Králíček. Stojí nepozorovaně nalevo od hospůdky U Pinkasů.

  Pokud byste pokračovali směrem k Prašné bráně a dolů Celetnou ulicí, narazíte na Dům U Černé Matky Boží, ve kterém dnes mimo jiné sídlí muzeum českého kubismu. Architektem tohoto prvního kubistického domu, vystavěného v roce 1912, je Josef Gočár. Stejně jako u Diamantu je kubistickou ozdobou domu i interiér budovy.

  Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

  Dalším místem, ze kterého zavane kubistická historie, je Žižkov. Možná pro některé překvapivé zjištění, ale žižkovské pavlačové domy skrývají unikátní kapli. Ptáte se, kde ji najdete? Hledejte dům se zlatým kalichem.

  Kubistické unikáty si můžete prohlédnout v naší galerii, abyste je při svých procházkách náhodou nepřehlédli. Velice často nás totiž překvapí, jak i takové jedinečnosti splývají se svým okolím.

  FOTO: Kubismus v Praze

  Kubismus v Praze - Pražský kubismusKubismus v Praze - prahaKubismus v Praze - Betlémská kaple na ŽižkověKubismus v Praze - Poznávací znamení dvora, ve kterém je ukryta Betlémská kapleKubismus v Praze - Detail vstupu do kaple
  Další fotky
  Kubismus v Praze - I takto vypadá pražský kubismusKubismus v Praze - Jediná kubistická lampa na světě stojí u restaurace U PinkasůKubismus v Praze - Dům Diamant Emila KrálíčkaKubismus v Praze - Vstup do domu| Diamant ze Spálené uliceKubismus v Praze - Dům U Černé Matky Boží (Josef Gočár)Kubismus v Praze - Josef Čapek – Muž v klobouku (kubistický obraz)

     Nepřehlédněte