mapa regionů
zavřít mapu

Mezinárodní den žen je tradičně slaven 8. března. Pro muže je to svátek, při kterém dělají radost své drahé polovičce nebo i mamince či babičce čokoládou, květinou či něčím podobným. Kromě toho, že se tedy jedná o další datum, na které se muži snaží pamatovat (více či méně úspěšně), jedná se o svátek s dlouhou historií. U nás se však dočkal poněkud negativní nálepky.
Samozřejmě, jak čas plyne, významy některých svátků se pomalu vytrácí. Mnozí lidé už ani MDŽ neslaví, neboť jej mají zaškatulkovaný jako svátek komunistický. Mohu za to nejspíše bujaré oslavy, které za režimu 8. března probíhaly. Všudypřítomné rudé karafiáty dostane z hlavy asi jen málokdo. A přesto nemá tento svátek s komunisty ve svých počátcích nic společného.
Naše země je poměrně pokroková, co se týče postavení žen a mužů. Nabízí různé pracovní možnosti, ve kterých se uplatňují jak ženy, tak muži. Ženy mají často i vyšší postavení (což je stále v některých zemích nepřípustné), mohou volit apod. Z těchto důvodů už si možná tolik nepřipouštíme, že tomu tak dříve nebylo. A právě díky tomu vzniká Mezinárodní den žen, který si jako jeden z cílů vytkl volební právo žen.
Začalo to v New Yorku v březnu 1908 stávkou švadlen, které v počtu 15 tisíc pochodovaly newyorskými ulicemi a požadovaly nejen hlasovací právo, ale také zkrácení pracovní doby nebo omezení dětské práce. Tenkráte mnoho z nich dokonce propustili ze zaměstnání. Doba ženám příliš nepřála.
V květnu téhož roku Americká socialistická strana rozhodla, že se Svátek žen bude slavit vždy poslední neděli v únoru. Prvně se tedy slavilo 28. února 1909. Německá socialistka Clara Zetkin, velká osobnost mezinárodního feminismu, prosadila v roce 1910 pořádání tohoto svátku v mezinárodním měřítku.
Do Evropy vstoupil tento svátek rokem 1911, kdy se jako první slavilo v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku a Dánsku.
A jak jsme se dostali k 8. březnu? Abychom na to mohli odpovědět, budeme se muset přesunout do období těsně před první světovou válkou a únorovou revolucí v Rusku. Do roku 1917 a konkrétně do Petrohradu. Je 23. únor a mnoho žen pořádá protestní akce nejen proti první světové válce. Car Mikuláš II. byl donucen k abdikaci a byla zvolena prozatímní vláda. Právě ta schválila také volební právo pro ruské ženy.
A proč tedy ten 8. březen? 23. únor juliánského kalendáře odpovídá 8. březnu (našeho) kalendáře gregoriánského.