• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Osudy socialistických obchoďáků: Kotva, Máj nebo Perla bývaly chloubou, jak vypadají dnes?

  20.5.2021
  Soňa Brunnerová

  Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba „zničila“ genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo v letech 1948 – 1989 i později v letech devadesátých. Vzali jsme si na mušku významné i méně významné, ale výrazné obchodní domy, které byly postavené v období navlády Komunistické strany Československa, zejména v období normalizace.

  Výběr nejhorších restaurací v Praze. Kam byste raději neměli chodit?

  Obchodní domy v Praze

  Nejoblíbenějším obchodním domem v našem hlavním městě byla ve své době Bílá Labuť, která byla otevřena krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava. My se ale tentokrát zaměříme na neméně proslulé obchodní domy v centru Prahy – Kotvu a Máj.

  VIDEO: Kdysi slavná Bílá labuť zeje prázdnotou, do „zázraku na Poříčí“ už lidé nakupovat nechodí

  OD Kotva

  Obchodní dům Kotva na náměstí Republiky byl vybudován na místě kostelu sv. Benedikta. Budovu v brutalistickém stylu  navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi a v letech 1970 až 1975 ji stavěla švédská společnost SIAB. Pro obchodní dům Kotva je typický půdorys, který tvoří spousta navzájem propojených šestihranů, připomínající včelí plástve.

  Obchodní dům Kotva – dříve a dnes. Zdroj: Redakce, Náš REGION

  Kotva byla ve své době největším obchodním centrem v celém Československu a měla symbolizovat hojnost. Nicméně ani této „výkladní skříni socialismu“ se v minulosti nevyhnuly problémy spojené se zásobováním. Až do 90. let jste tu sehnali všechny druhy zboží, které tu byly zastoupené téměř rovnoměrně. V současnosti je tu zastoupena spíše móda.

  OD Máj

  V první polovině 70. let se nebudovalo jen na náměstí Republiky, ale také o pár set metrů dále. Na Národní třídě během tří let (1972 – 1975) vyrostl velký obchodní dům, který původně nesl název Prior 02, ale později byl přejmenován na Máj. Až do pádu totalitního režimu byl součástí sítě Prior. V 90. letech vlastnil dům americký obchodní řetězec Kmart a od roku 1996 patří společnosti Tesco Stores ČR a. s.

  K původnímu názvu „Máj“ odkazuje přídomek „My“, který obchodní dům získal v září 2009.

  Obchodní dům Máj, nyní Tesco My. Původně to byl Prior 02 a také se jmenoval Kmart. Tesco Stores ho chtělo nechat před lety zbourat, od roku 2006 je kulturní památkou. Zdroj: Redakce, Náš REGION

  Budovu navrhli architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL. Také OD Máj postavily stavební firmy ze Švédska, SIAB a ABV Stockholm.
  Budově už před více než 10 lety hrozila demolice. K té nejenže nedošlo, ale tento obchodní dům byl dokonce 2. října 2006 byl prohlášen za kulturní památku.

  Legendární bufet Automat Koruna. Místo, kde vzniklo ruské vejce

  Obchoďáky a Amerika na mělnickém náměstí Karla IV.

  Historické centrum královského města Mělník se stalo od doby socialismu místem, kam byly umístěny tři budovy: Výchovně vzdělávací středisko, Dům služeb a Obchodní středisko. Také tu stojí budova přezdívaná „Amerika“. Od září 2014 do začátku března 2015 byla vypsána architektonická soutěž na revitalizaci náměstí Karla IV., kde se výše zmíněné budovy stojí. Podle vítězného návrhu by mělo dojít k rekonstrukci obchodních domů a k demolici „Ameriky“.

  Budova, které se říká „Amerika“ kvůli bývalému nočnímu klubu, půjde k zemi. Zdroj: Redakce, Náš REGION

  Máj a Perla v Kralupech nad Vltavou

  Kralupští se „Máje“ na náměstí zbavili šalamounsky – přestavěli ho na městský úřad. Do té doby sídlo úřadu bylo v několika budovách, dokonce si město muselo pronajímat prostory v hotelu nedaleko centra. Rozsáhlá rekonstrukce OD Máj proběhla v letech 2012 a 2013.

  Pohled na OD Perla a OD Máj od hlavní silnice. Stav před rekonstrukcí. Zdroj: Redakce, Náš REGION

  Vedle současného městského úřadu stojí ještě obchodní dům, který se jmenoval Perla. Ta si svůj „retro“ vzhled dochovala dodnes. Město není jejím vlastníkem, je tedy otázkou majitele, zdali se vzhledem budovy hodlá v budoucnu něco dělat.

  Kralupáky štve přebujelá doprava, obchvat v nedohlednu, i miniaturní parkoviště u nádraží

  Obchodní dům Rozvoj v Sedlčanech

  Socialistický obchodní dům Rozvoj, který vznikl v období normalizace, na historickém náměstí města Sedlčany působí jako pěst na oko. Nemyslíte?

  Náměstí TGM v Sedlčanech se „vyskytl“ OD Rozvoj. Dočká se i on své proměny? Zdroj: Redakce, Náš REGION

     Nepřehlédněte