22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Bývalá tajná nemocnice ve Hředlích bude konečně sloužit potřebným

Další fotky

Málokdo asi dodnes ví, že nedaleko Berouna v obci Hředle se nacházela tajná záložní nemocnice. Tehdy moderní vojenskou nemocnici nechala postavit československá vláda v sedmdesátých letech minulého století v období studené války. Ta měla sloužit v případě vypuknutí války a pojmout až 500 pacientů. Nemocnic s podobným cílem vzniklo ještě několik, například v Jílovém u Prahy, jež se bohužel dočkala katastrofálního stavu a v posledních letech byla navíc vyrabována zloději kovů a citelně poškozena nepřizpůsobivými občany. I této nemocnici se však snad již blýská na lepší časy.

Reklama

Hředelská nemocnice byla v roce 2005 během hrozby rozšíření ptačí chřipky převedena na Zdravotní zabezpečení krizových stavů a měla sloužit jako záložní nemocnice. V roce 2015 pak nemocnici od Ministerstva zdravotnictví převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na základě usnesení vlády České republiky a bez kladné odezvy byla nabízena dalším institucím. Poté došlo k nabídce prodeje.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Bývalou nemocnici nakonec získala společnost Clementas, která poskytuje sociální a zdravotní péči pacientům s Alzheimerovou chorobou či jiným tipem demence, lidem po cévních mozkových příhodách a s omezenou mobilitou. Clementas již provozuje domovy v Kolíně a v Mlékovicích a připravuje k otevření domov v Janovicích nad Úhlavou v Plzeňském kraji.

FOTO: Nemocnice Hředle

Nemocnice Hředle - Hředle vizualizaceNemocnice Hředle - Hředle rekonstrukceNemocnice Hředle - Hředle-operační sálNemocnice Hředle - Hředle-chodba 2Nemocnice Hředle - Hředle-operační sál
Další fotky
Nemocnice Hředle - Operční sál 2Nemocnice Hředle - Hředle pohled ze střechyNemocnice Hředle - Nemocniční chodbaNemocnice Hředle - ChodbaNemocnice Hředle - Hředle 4Nemocnice Hředle - Nemocnice Hředle 1Nemocnice Hředle - Hředle-Heliport

Na hředelské nemocnici se už začíná pilně pracovat a v budoucnu by ji mělo obývat až 250 klientů, kteří zde najdou kvalitní péči v příjemném prostředí okolních lesů. Pozitivní jistě bude i dobrá dopravní dostupnost z Prahy a z Berouna. Nezanedbatelný je i budoucí vznik většího počtu pracovních míst. Je chvályhodné, že se tak nemocnice ve Hředlích nepřidá k dalším chátrajícím objektům, z nichž se postupně stávají ruiny a rejdiště pro nekalé živly.

 

Před 54 minutami
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama