Bývali tu četníci i galerie. Teď liberecký Liebiegův palác hledá nový smysl své existence

3.11.2020
Fefík

Novorenesanční objekt by se po kompletní rekonstrukci měl stát místem setkávání lidí různého věku a různých sociálních skupin. Měl by nabídnout širší spektrum sociálních služeb a aktivní trávení volného času místním komunitám.

Zvenčí se paláci navrátí jeho původní podoba. Nově vznikne velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a také zahradnický klub, který bude mít k dispozici keramickou pec a znovuobnovený skleník.

Nad prostorem garáží bude dětský koutek.

Nejnáročnějším zásahem bude rehabilitace přestropené zimní zahrady. Někdejší oranžérie, která byla dodnes nepřístupná, se změní na kavárnu, v altánu by mohly probíhat koncerty nebo svatby.

V objektu bude zajištěna bezbariérovost.

Liberec se chce měnit podle přání svých obyvatel. Lidé chtěli víc květin i vylepšené koupaliště

Součástí je také rekonstrukce parku s téměř 250 let starými stromy, které patří k nejstarším v Liberci.

Rekonstrukce paláce začala v srpnu a skončit by měla v dubnu 2022. Stavbu provádí Společnost pro Rekonstrukci Liebiegova paláce, kterou založily stavební firmy CL-Evans a Metrostav. Město Liberec za přestavbu paláce zaplatí 203,5 milionu korun. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace, podíl radnice bude – pokud nenastanou komplikace – 38,8 milionu korun.

Novorenesanční palác v Kristiánově vznikl v letech 187-72 podle plánů Gustava Sacherse. Nechal ho postavit továrník Johann Liebieg, po jeho smrti ale přestala rodina objekt obývat a pronajímala ho. V minulosti palác využíval například i četnický pohotovostní oddíl.

Od roku 1953 sídlila v budově Oblastní galerie, která se roku 2014 přestěhovala do prostor zrekonstruovaných městských lázní.

Liberecký areál a lyžaři se dočkali. Sjezdovka Nová Skalka na Ještědu dostala zelenouNepřehlédněte