Část Žižkova náměstí v Táboře bude během adventu bez aut

27.10.2021
Jiří Bydžovský

O 18 návštěvnických míst na hlavním náměstí v Táboře přijdou řidiči v období adventu. V místech, kde se celoročně parkuje bývá o svátcích vánoční strom a betlém. Město chce snížením počtu parkovacích míst vylepšit v adventním čase celkový dojem z náměstí. Zvýšit vnímání historických budov a vánoční atmosféry.

„Už loni během adventu k nám přicházely náměty od místních obyvatel upozorňující na určitou rušivost aut parkujících v bezprostřední blízkosti vánočního stromu. Ten byl tvarově povedený, zdařile nazdobený, dokonce byl i sníh, takže byl častým objektem focení. Jenže v každém záběru bylo vždy vidět auto. Tak jsme letos zkusili pro adventní dobu, kdy nepřijíždí do centra tolik turistů jako v létě, jižní frontu pod kašnou vyblokovat a zvýšit tak malebnost adventního času v historickém jádru,“ vysvětluje starosta Tábora Štěpán Pavlík /Jihočeši 2012/.

Vedení města si je vědomo, že někteří lidé budou rozhodnutí kritizovat, jiní to uvítají. „Uvidíme, jestli budou názory napůl, nebo některá strana převáží. Věříme, že většina veřejnosti naše rozhodnutí ocení. Domníváme se, že jeden měsíc v zimě by nemusel být z hlediska parkování na Starém městě pro řidiče, kteří si jedou něco vyřídit, na oběd nebo na večeři, tak bolestný. Parkovací dům pod Střelnicí, který bývá v létě plný, v zimě vždy jednotky míst nabízí. Stejně tak parkoviště u pivovaru nebo na Tržním náměstí,“ dodává Pavlík.

Parkovací prostor mají pronajatý Technické služby města. Z 18 parkovacích míst příjem. Měsíčně tam řidiči nechají za svá zaparkovaná auta 130-150 tisíc korun. „ Přesněji se to zatím nedá předpovědět. I k tomu slouží náš adventní pokus, abychom mohli přesně spočítat, jaký má podobné opatření dopad na výběr parkovného,“doplnil starosta.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte