• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • ČD nasadily na trať z Českých Budějovic do Tábora nové vlaky RegioPanter

  23.9.2022
  Jiří Bydžovský

  České dráhy vypravily ve středu poprvé na trati z Českých Budějovic do Tábora nové vlakové bezbariérové soupravy RegioPanter. Národní dopravce to udělal poté, co skončily výluky na čtvrtém železničním koridoru. Na všech páteřních elektrifikovaných tratích kraje tak jezdí teď 14 těchto souprav, deset nových a čtyři starší, řekl mluvčí. Cena jedné nové je 117 milionů Kč. Vlaky RegioPanter kryjí tři čtvrtiny elektrické regionální dopravy v kraji. Od roku 2024 by jich mohlo jezdit dalších pět na tratích Rybník – Lipno nad Vltavou a České Budějovice – Horní Dvořiště.

  RegioPantery jezdí z Budějovic do Strakonic, Písku, Veselí nad Lužnicí, Jindřichova Hradce, Tábora a částečně také z Budějovic do Horního Dvořiště a Lipna nad Vltavou. „Jihočeský kraj nyní disponuje nejmladšími vlaky v Česku. Desítku nových RegioPanterů jsme uvedli do provozu v první polovině letošního roku. České dráhy tak do jihočeské dopravy investovaly více než miliardu korun. Další významné změny v železniční dopravě pak přinese prosincová změna jízdního řádu, kdy se podstatně zkrátí cestovní časy mezi Jihočeským krajem a Prahou,“ sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

  Ve všech nových soupravách je zabezpečovací systém ETCS, díky němu lze v případě potřeby zastavit vlak na dálku. V některých úsecích mezi Budějovicemi a Táborem budou RegioPantery moci jet svou maximální rychlostí 160 kilometrů v hodině. ČD tak podle svého vyjádření díky novým vlakům naplňují vůči kraji jeden ze svých největších závazků, jehož investiční hodnota činí 1,2 miliardy Kč.

  V kraji jezdily do května čtyři nízkopodlažní elektrické soupravy RegioPanter řady 650 se dvěma vagony na trati Strakonice – České Budějovice – České Velenice. ČD jednají s krajem o tom, že dodají dalších pět souprav pro tratě Rybník – Lipno nad Vltavou a České Budějovice – Horní Dvořiště, od roku 2024. Jsou bezbariérové, s klimatizací, cestujícím nabízí také wi-fi, zásuvky pro dobíjení elektroniky a místa pro přepravu kočárků a kol. V každé je 140 míst k sezení.

  ČD již dříve oznámily, že na jihočeských tratích chtějí na základě smlouvy s Jihočeským krajem investovat do moderních souprav letos a příští rok téměř dvě miliardy korun.

  Zdroj:čtk

     Nepřehlédněte