Čekáte na očkování u praktika? Rychlejší jsou očkovací centra, doporučil Arenberger

7.5.2021
Redakce

Podle ministra je očkování nejrizikovějších skupin, tedy nejstarších občanů, priorita. „Asi pro mobilní pacienty je skutečně rychlejší, kdyby dojeli nebo je někdo dovezl do očkovacího centra,“ řekl ministr. V nich je podle něj rychlost očkování velká a termíny jsou i do jednoho týdne. Připustil, že rychlost je ve srovnání mezi regiony nevyvážená.

Ordinace praktických lékařů budou pro urychlení očkování podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) dostávat všechny vakcíny od firmy Moderna. Těch by mělo v květnu přijít 354 tisíc dávek.

Arenberger: Nevím, proč dávají lékaři při očkování přednost mladším

Očekává se v tomto měsíci dále 28 tisíc dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. Šonka řekl, že ty zřejmě do ordinací praktiků směřovat naopak nebudou, protože je bude potřeba využít na očkování druhých dávek. Podávají se 90 dní po první dávce a v současné době je třeba je aplikovat například učitelům, kteří byli přednostně očkováni. Do ordinací dodává přímo distributor vakcínu Johnson & Johnson, kterou stačí aplikovat jen jednou. Té má přijít v květnu 170 tisíc dávek.

Celkem má v květnu do ČR směřovat 2,85 milionu dávek vakcíny, z toho více než 2,3 milionu dávek od firmy Pfizer/BioNTech.

vlb/ČTKNepřehlédněte