Ceny rostou. Nedostatek stavebního materiálu pozastavil stavbu mostu v Novém Boru

11.8.2021
Fefík

„Zpozdila se dodávka výztuží do základů a mostních opěr,“ upřesnil vedoucí odboru rozvoje města na novoborském městském úřadě Jan Toms.

Podle ujištění stavební firmy SANAP, která získala městskou zakázku na stavbu za zhruba 6,2 milionů korun, by zdržení nemělo ovlivnit konečný termín dokončení, který je do konce letošního listopadu.

Demolice stávajícího a výstavba zcela nového mostu na jedné z hlavních dopravních tepen ve městě je nutná kvůli havarijnímu stavu mostní konstrukce, kterou odhalila pravidelná prohlídka v roce 2018 a na jejímž základě se musela tehdy uzavřít část pro pěší.

Hodiny na novoborské dominantě mlčí. Nové budou absolutně přesné

Město Nový Bor letos v zimě vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele stavby. V opakovaném výběrovém řízení, kdy původně vítězné firmy neposkytly finální součinnost při podpisu smlouvy, zakázku získala společnost SANAP.

Celosvětový nedostatek stavebních materiálů komplikuje stavařům práce již několik měsíců a neočekává se rychlé zlepšení. Kvůli nedostatku letos o desítky procent zdražilo dřevo, ocel, polystyren, hliníkové konstrukce či plastové výrobky. To se promítá prakticky do všech konstrukcí, dveří, oken, obkladů, rozvodů i do samotné hrubé stavy, kde jsou třeba tuny betonářských výztuží. Podle ekonomů je za problémem s dostupností stavebního materiálu nedostatek základních surovin, ale i narušení dodavatelsko-odběratelsých řetězců, který způsobila pandemie covidu.

Zdroj: Nový BorNepřehlédněte