• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ceny za teplo zdraží také v Plzni

  29.11.2023
  Simona Knotková

  Cena tepla v Plzni se od ledna příštího roku zvýší o 28,3 procenta.

  Průměrná plzeňská domácnost bude platit za teplo o 268 korun měsíčně víc. Zdražení schválili už 2. listopadu zastupitelé města, které je se 65 procenty majoritním vlastníkem největšího výrobce tepla na západě Čech, zbytek drží skupina EPH Daniela Křetínského. Na valné hromadě zvýšení ceny schválili oba akcionáři, řekla ve středu mluvčí firmy Petra Siegerová. Teplárna zásobuje přes 55.000 domácností, přibližně 112.000 obyvatel ze 180tisícové Plzně.

  Letos Plzeňané za teplo platí 626,67 Kč/GJ s DPH, tedy 569,34 Kč/GJ bez DPH. „Průměrné navýšení ceny představuje částku 161,30 Kč/GJ (bez DPH), cena tepla v Plzni tak přesto zůstává, podle dosud veřejně oznámených cen krajských měst, nejnižší v rámci republiky,“ uvedla mluvčí. Představenstvo teplárny v polovině října navrhlo zvýšení ceny o 40 procent, tedy o 240 Kč/GJ bez DPH, což vedení města odmítlo.

  Podnik letos zvýšil ceny tepla o 4,8 procenta, přitom podle mluvčí většina tepláren v ČR zdražila výrazně více. „Letos nejsou výjimkou ceny vyšší než 1200 Kč/GJ, zatímco v Plzni průměrná cena tepla činí zhruba 600 Kč/GJ, a je tak dlouhodobě nejnižší v ČR,“ uvedla. Teplárna dodává teplo firmám, zdravotnickým a sociálním zařízením a školám.

  Ke zdražení jsou podle generálního ředitele teplárny Václava Paška čtyři hlavní důvody. „Komodita teplo je v hluboké ztrátě, dále došlo ke zrušení veškerých státních podpor pro teplárenství. Vláda letos v rámci konsolidačního balíčku zrušila podporu zákazníkům tepláren ve výši 17 miliard korun, nebyla dokonce ani vypsána podpora kombinované výroby tepla a elektřiny a svoji roli hraje i zvyšování ceny emisních povolenek,“ řekl. Podnik dále musí pokračovat v dekarbonizaci, tedy odchodu firmy od uhlí do roku 2030, který vyžaduje celkovou investici kolem sedmi miliard korun. „Obměna klíčových zařízení se neobejde bez bankovních úvěrů, a společnost tedy musí být i pro financující banky důvěryhodná, banky by určitě nefinancovaly ztrátový projekt,“ řekl šéf představenstva Petr Fišer.

  Pašek dodal, že teplárna nemůže dlouhodobě držet ztrátovou, tedy dumpingovou cenu tepla. Za zvýhodňování odběratelů dálkového tepla proti ostatním druhům vytápění by jí hrozily pokuty od antimonopolního úřadu.

  Podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) nezdražuje Plzeň o víc, než musí, a zvýšení cen je nakonec nastavené tak, aby teplárna skončila s takzvanou provozní nulou. Pašek dodal, že pokud by zůstala současná cena, způsobilo by to firmě příští rok ztrátu z prodeje tepla 443 milionů Kč. „Už letos předpokládáme ztrátu na teple 479 milionů,“ uvedl. Zdražení nezajistí firmě zisk z tepla, ale nezpůsobí ani ztrátu. Teplárna v minulých čtyřech letech, po vstupu EPH, zdražovala minimálně, a to díky tomu, že tvořila výrazný zisk z prodeje elektřiny. Pašek uvedl, že výhodná cena elektřiny nemůže podle Energetického regulačního úřadu kompenzovat nízkou cenu tepla, ale díky ní si celá firma udržuje solidní zisk.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte