Češi cestují do zahraničí skoro stejně jako před pandemií

17.9.2021
Redakce

„Letošní letní sezona byla o poznání lepší než ta loňská. Podle dosavadních statistik cestovalo do blízkého zahraničí až o desítky tisíc lidí více než loni. I přesto bylo letošní léto v porovnání s předkrizovým obdobím netypické, protože stále platí několik omezení,“ uvedl Kulhánek.

Tradičně nejvíce Čechů během léta cestovalo do Chorvatska. Většina z nich tam jela autem, případně vlakem. Druhou nejvyhledávanější destinací bylo Řecko, kam létaly nejvytíženější letecké linky z Prahy. Zamířilo tam z Česka skoro 200.000 lidí. Dále následovalo Bulharsko s přibližně 120.000 českými turisty a Turecko, kam cestovalo asi 100.000 Čechů. Podle údajů cestovních kanceláří oproti loňsku nejvíce vzrostl zájem o cesty do Egypta, zájem byl u nich i o Španělsko, Řecko nebo Bulharsko. Propad naopak kanceláře zaznamenaly u dovolených v Tunisku, Rakousku nebo na Slovensku.

Náměstek ministra Martin Smolek uvedl, že za celé léto byla infekce nákazou covid-19 zjištěna po cestách do zahraničí ve stovkách případů. Nejvícemezi nimi bylo turistů, kteří se vrátili z Chorvatska, a to 266. Dále ze Španělska to bylo 144 lidí, z Bulharska 140, z Turecka 138. Z dalších zemí to bylo méně než 100 případů. Podle Kulhánka se většina zemí na letošní sezonu připravila s ohledem na pandemii a nastavená opatření byla mnohem lepší než loni.

Přes 40.000 Čechů se během léta zaregistrovalo do systému DROZD, který využívají české zastupitelské úřady například k informování českých turistů o mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy či teroristické útoky. Nejvíce turistů se zaregistrovalo v Chorvatsku, a to 7882. Následovalo Řecko a Itálie. Ministerstvo v systému rozeslalo přes 20.000 SMS zpráv a více než 42.000 mailů.

Úřad během léta zřídil na pěti místech zvláštní konzulární jednatelství, konkrétně v Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a v maltské Vallettě. Posílen byl i konzulát na velvyslanectví v Aténách.

Ve frekventovaných turistických destinacích působily také společné policejní hlídky. Byly nasazeny tradičně v Chorvatsku a Bulharsku a nově rovněž v Albánii. Hlídky měly za úkol pomáhat při krizových situacích během zahraniční dovolené, například při dopravních nehodách či trestných činech.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte