Česká část L’Etape by tour de France 2022 projela Berounskem

17.6.2022
Martin Solar

Nejstarším účastníkem druhého ročníku cyklistického silničního závodu L´Étape du Tour de France Czech Republic byl 79letý Berouňák Bořivoj Šebek.

Za účasti hejtmanky Petry Peckové byl minulou sobotu odstartován ze Strahova druhý ročník cyklistického silničního závodu L´Étape du Tour de France Czech Republic ze seriálu amatérských závodů pod hlavičkou Tour de France. Jeho účastníci se prohnali Středočeským krajem v oblasti Praha západ, Berounsko, Rakovnicko a Kladensko a to krátkou (91 km) nebo dlouhou trasou (136 km). Vrchařský segment dal závodníkům zabrat zejména na Křivoklátsku a v Podkozí, kde u dlouhé trasy činilo celkové převýšení 1900 metrů, u kratší rovných tisíc.

Dlouhou trasu, stejně jako u loňského prvního ročníku, si vybral berounský občan a rodák, devětasedmdesátiletý sportovec Bořivoj Šebek. Závod zajel za 5 hodin, 35 minut a 53,7 sekund. „Letos byly kopce horší,“ říká. A byl to prý nejtěžší závod vůbec, protože začal mít křeče v nohách, tak musel zvolňovat a potkal i závodníky, kteří museli kvůli křečím na chvíli sesednout. Asi 10 km před cílem si špatně přeřadil přehazovačku a připravil se o dalších několik minut opravou zaseknutého řetězu.  „Na občerstvovacích stanicích jsem zastavoval jen na doplnění tekutin do lahví, pít můžu za jízdy, nemusím se tím zdržovat,“ směje se Šebek.

Kondici trénuje seniorní závodník celoročně, většinou právě na kole, k tomu přidává i nějakou turistiku, ale žádné jiné doplňkové sporty. „Zkoušel jsem třeba i plavání, ale to mě bolela páteř,“ doplňuje. Co se týče životosprávy, je prý střídmý a má rád pestrou stravu. Neabsolvuje ani žádné speciální zdravotní prohlídky, „doktorům se se svým sportováním radši nechlubím…“ směje se podruhé.

Aktuálně se Bořivoj Šebek účastní jen tohoto závodu. Dříve jezdil například i silniční verzi cyklomaratonu Král Šumavy, ale ten závod už zrušili. „Ten jsem jel nejmíň 18x a pak jsem taky jel určitě pětkrát cyklomaraton Krušnoton, ale ten během covidu zanikl,“ vyčísluje další sportovní klání.

Na závody ho vždy doprovází jako opora jeho paní Jana. Ona sama nezávodí, ale jezdí nyní ráda na elektrokole. „Dříve jsme spolu jezdili na cyklodovolené, ale protože mi rychlostí nestačila, tak jsem vyrobil tandem, abychom šlapali do pedálů spolu a neujížděl jsem jí,“ doplňuje Bořivoj, který je i zdatný technik. Na start na Strahov ho včera přišla podpořit i dcera Petra a na trase ho ve „stoupáku“ dlážděném kostkami na Křivoklátu povzbuzoval syn Bořek s rodinou.

Hana ZeusNepřehlédněte