Česká Lípa je místo vlídné k nevidomým. Zabodovala poznávací cestou po městě

7.7.2021
Fefík

Cílem ankety je upozornit na památky nebo geologické lokality, které jsou přístupné i zdravotně znevýhodněným návštěvníkům. Cenu vyhlašuje mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách ve spolupráci s Památkovou komorou ČR a Geoparkem Český ráj. Veřejnost může na webových stránkách nominovat kulturní památky, geologické lokality, technické památky i malá muzea, zaměřená na industriální a technické dědictví, které nebo která jsou podle jejího mínění nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům.

Dýmky, kachle, šrajtofle. Grabštejn láká na nově otevřenou expozici archeologie

Cena Adolfa Heyduka se uděluje ve čtyřech kategoriích. Vedle České Lípy byl v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO oceněn Státní zámek Kynžvart se svými prohlídkami bez bariér pro osoby s pohybovým hendikepem, v kategorii geologických lokalit byla vyzdvižena vycházková cesta pro vozíčkáře v Janských lázních směrem k Hofmanově boudě a v kategorii zpřístupnění industriálního dědictví bylo oceněno Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku.

Nový Bor se může chlubit, dal život čtvrt tisíciletí starému domu

Trasa po významných památkách v centru České Lípy, která je určena nevidomým a slabozrakým lidem, začíná a končí u infocentra na náměstí T.G.M. a návštěvníky vede k archeologickému muzeu Šatlava, k vlastivědnému muzeu, do klášterních zahrad a k vodnímu hradu Lipý a Centru textilního tisku. V centru města – na nám. T.G.M., v Městském parku, v klášterních zahradách a u Centra textilního tisku – jsou čtyři externí hmatové plány. Při procházení trasou se nevidomí orientují také podle šesti zvukových hlásičů, které umí aktivovat pomocí speciálního přístroje.

Zdroj: vzNepřehlédněte