Česká Lípa: koupě pozemků bývalé železniční stanice je na dobré cestě

21.7.2020
Fefík

Nákup proběhne ve dvou etapách a město tím získá pozemky o rozloze asi šesti hektarů, které se rozkládají od autobusového nádraží až k Partyzánské ulici. Tento prostor navazuje na pozemky města a v budoucnu se zde počítá s polyfunkční zástavbou – tedy se stavbami k bydlení i podnikání – a také s realizací napojení městského dopravního okruhu na silnici I/9.

Poprvé se českolipské zastupitelstvo zabývalo výkupem těchto pozemků v roce 2010, tehdejší návrh kupní ceny ve výši 65 milionů korun ale zastupitelé nepřijali. Po zpracování průzkumu stupně staré ekologické zátěže území se kupní cena snížila na 53 milionů, ale ani tato cena nebyla pro zastupitele přijatelná.

Česká Lípa vybrala projektanta rekonstrukce památného Kounicova domu

„Současná kupní cena ve výši 22,6 milionů korun je stanovena na základě znaleckých posudků. K této ceně jsou připočteny ještě náklady spojené se samotným prodejem pozemků. Ačkoli se cena z původního návrhu snížila o více než 40 milionů korun, i tak konečná suma představuje pro městský rozpočet zátěž. Pozemky proto nakoupíme ve dvou etapách. Kovošrot, který stojí vlevo vedle bývalé nádražní budovy, není součástí území, které získáme do majetku, nicméně máme s Českými drahami dohodu, že jej můžeme v budoucnu odkoupit, pokud budeme mít zájem vlastnit i toto území,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

V první etapě město nakoupí pozemky o rozloze 12 tisíc metrů za bezmála 5 milionů korun, ve druhé etapě pak město koupí větší část území, a to pozemky o rozloze 5 hektarů za 17,7 milionu korun.

Zdroj: Městské noviny Česká Lípa

Chcete si pořídit šperk nebo pěkný drahokam? Zkuste to na výstavě v muzeu v Lomnici nad PopelkouNepřehlédněte