Česká vína sklidila úspěch. Kolik medailí si vinaři dovezli z mezinárodních soutěží?

4.1.2021
Redakce

Ze soutěží, z nichž část se kvůli pandemii konala v náhradním termínu, vinaři přivezli 29 velkých zlatých medailí a 20 medailí platinových. „Dlouho to vypadalo, že rok 2020 bude pro mezinárodní soutěže vín vlivem koronavirové krize tabu. Situace se ale vyvíjela, a tak se nakonec za přísných hygienických opatření většinu nejprestižnějších soutěží podařilo uspořádat,“ uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Jednou z mezinárodních soutěží byla i putovní soutěž Conours Mondial de Bruxelles, kterou letos pořádala Česká republika a uskutečnila se v září na brněnském výstavišti.

Nejvíce titulů šampiona, čtyři, dovezli vinaři z mezinárodní soutěže bílých vín, která se uskutečnila ve francouzském Štrasburku. Uspěla vína z vinařství B/V z Ratíškovic a z Rodinného vinařství Vican.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Nejvíce velkých zlatých medailí, tedy 10, získala moravská a česká vína ze soutěže Finger Lakes International Wine Competition v USA. Z další americké soutěže, Great American International Wine Competition, pak přivezli vinaři 18 platinových medailí.

V souhrnném počtu získaných medailí pak byla pro vinaře z Česka nejúspěšnější soutěž AWC Vienna, kde se jim podařilo získat 311 medailí, z toho bylo 60 zlatých.

Ze všech vinařství, která se mezinárodních soutěží účatnila, bylo loni jedno z nejúspěšnějších B/V vinařství z Ratíškovic. Bodovalo na Concours Mondial de Bruxelles v Brně, kde získalo titul pro nejlepší bílé víno soutěže, na Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg pak získalo titul pro nejlepší suché bílé víno soutěže, na soutěži Mundus Vini v Německu získalo 27 medailí, 30 medailí na soutěži v Hong Kongu a titul šampiona na Terravinu v Izraeli.

adp/ČTKNepřehlédněte