České Budějovice mají nově čtyři ukrajinské asistenty prevence kriminality

7.7.2022
Jiří Bydžovský

Českobudějovická radnice nově využívá čtyři ukrajinské asistenty prevence kriminality, kteří především pomáhají svým krajanům s adaptací po příchodu do města. Jde o dvě ženy a dva muže. Asistenty prevence město vybírá z řad Ukrajinců, kteří v Českých Budějovicích žijí delší dobu.

„Rozhodli jsme se pro tento krok s ohledem na současnou situaci. Ministerstvo vnitra vypsalo grantový program, ze kterého jsou noví asistenti placeni. Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině prošlo už více než 15.000 lidí. Část z nich přebývá v našem městě. Většinou mají problém s češtinou, neznají naše právní normy nebo vyhlášky města,“ uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda /ANO/.

Nové asistenty město vybíralo mezi zaměstnanci společnosti Robert Bosch, která je pro tyto potřeby uvolnila městské policii. „V Budějovicích žijí už několik let, znají již dobře město, jsou zběhlí při vyřizování úředních záležitostí cizinců, dokážou poradit i pomoci a orientují se v našem právním řádu. Pochopitelně se domluví česky. Jejich práce spočívá v pomoci lidem prchajícím před válkou, v součinnosti se strážníky a policisty při řešení nejrůznějších problémů. Značnou výhodou je odbourání jazykové bariéry při komunikaci,“ uvedl Svoboda.

Funkce asistentů prevence kriminality ve městě existuje od roku 2013. Asistenti mají pomáhat při snižování kriminality v problémových lokalitách. Funkce vznikla jako reakce na události v červenci 2013 na největším českobudějovickém sídlišti Máj, kde žije početná komunita romské menšiny. V současnosti má městská policie pět asistentů prevence kriminality, kteří se zaměřují především na romské etnikum.

Zdroj:čtkNepřehlédněte