• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • České dráhy kvůli protestu v Praze nechystají žádné změny, cestujícím doporučují necestovat ve špičce

  17.2.2024
  Doris Drienová

  České dráhy (ČD) v pondělí v souvislosti s protestem zemědělců v Praze nenasadí více spojů ani vozů. Podle mluvčího národního dopravce Filipa Medelského pražský železniční uzel není dimenzovaný na další zvýšení kapacity, zejména v pondělní ranní špičce.

  Na většině elektrifikovaných tratí budou regionální vlaky jezdit klasicky každých deset až 15 minut. Na vedlejších neelektrifikovaných tratích zhruba každých 30 minut, řekl. Dráhy cestujícím doporučují, aby v pondělí využívali spoje mimo ranní špičku, tedy s příjezdem do Prahy zhruba po 09:00.

  Dráhy podle Medelského navýšily počet techniků ve víkendových směnách. Prohlédnou záložní vozy, aby byly v případě poruch stávajících vozů připraveny na nasazení do hustého pondělního provozu.

  Dalšímu zvýšení kapacity podle Medelského brání například omezení provozu na výtoňském mostě pod Vyšehradem. „Na tomto mostě jsme museli počet vlaků S linek omezit zhruba na polovinu,“ uvedl.

  Farmáři mají do metropole přijet s technikou šesti trasami z Českých Budějovic a Tábora, ze Strakonic a Písku, od Slaného, od Lovosic, podél D11 ve směru od Hradce Králové a od Pardubic a Havlíčkova Brodu, řekl mluvčí Prahy Vít Hofman. Zemědělci by se měli vyhnout dálnicím. Město vyzvalo řidiče, aby se v pondělí pokud možno vjezdu do Prahy vyhnuli.

  Část farmářů chce blokádou upozornit na podle nich špatnou situaci českého zemědělství. Požadují například to, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Protest organizují například předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se do blokády nezapojí, na příští čtvrtek plánují vlastní symbolický protest proti politice EU.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte