České dráhy nasadí na Lipně zkušebně vlaky RegioPanter. Prověří, zda tam mohou jezdit trvale

4.12.2021
Jiří Bydžovský

České dráhy zahájí 5. prosince zkušební provoz jednotek RegioPanter na trati 195 Rybník – Lipno nad Vltavou. Národní dopravce je tam bude nasazovat nepravidelně o víkendech, aby prověřil technické možnosti jejich trvalého provozu na této trati. Starostové obcí kolem Lipna případný trvalý provoz vítají.

„Trvalé provozování na této trati by umožnilo zavedení pohodlných přímých vlaků z Českých Budějovic přes Rybník až do Lipna nad Vltavou, které můžou přispět i k dalšímu rozvoji lipenského regionu,“ uvedl ředitel oblastního centra obchodu Západ Českých drah Martin Hurajčík.

Zkušební provoz zahájí zvláštní vlak, který odjede z Českých Budějovic do Rybníka a dále do Lipna nad Vltavou 5. prosince v 11:04. Ve stejný den nasadí ČD jednotku RegioPanter i na dalších vybraných pravidelných spojích mezi Rybníkem a Lipnem.

Soupravy RegioPanter jsou moderní bezbariérové elektrické jednotky s klimatizací. Cestujícím nabízí také wi-Fi, zásuvky pro dobíjení elektroniky a místa pro přepravu kočárků a kol. V Jihočeském kraji jezdí zatím čtyři nízkopodlažní elektrické soupravy RegioPanter řady 650 se dvěma vagony na trati Strakonice – České Budějovice – České Velenice. Příští rok jich v kraji přibude dalších deset nových.

Starostové některých obcí kolem jezera možný trvalý provoz těchto vlaků mezi Rybníkem a Lipnem vítají. „Bylo by mnohem lepší, kdyby lidé víc využívali železniční dopravu na Lipno. Hlavně v letních měsících je přetížený směr přes Český Krumlov a Černou v Pošumaví a průtah přes Vyšší Brod. Pro jednodenní, půldenní výlet, co jezdí rodiny s dětmi, by to bylo ideální,“ řekl starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák /Vyšší Brod I./. Také starosta Horní Plané Jiří Hůlka /Pro Horní Planou Společně/ vítá snahu dostat co nejvíc lidí do hromadné dopravy. „Každé zlepšení je přínosem,“ řekl Hůlka.

První zkoušky elektrické soupravy RegioPanter řady 650 na trati Rybník – Lipno nad Vltavou provedly ČD loni v říjnu. Firma prověřila technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. ČD testovaly tyto vlaky i na trati Tábor a Bechyně.

Zdroj:čtk


Témata:

Nepřehlédněte