• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Českobudějovické radniční včelky letos přinesly šedesát kilo medu

  20.12.2021
  Jiří Bydžovský

  Téměř šedesát kilogramů medu letos nanosila čtyři včelstva, která mají své úly na střeše českobudějovické radnice. Určitě ji všichni znáte, hnědé, hubené tělíčko se žlutými až oranžovými vodorovnými pruhy, které je téměř všude ochmýřené. Nejpilnější hmyz žijící ve společenství, bolestivě bodající, ale produkující tu nejsladší dobrotu na světě – med.Včela kdysi zdomácněla v Asii, ale v současnosti je důvěrně známá po celém světě, od žhavých pouští až po studené vrcholy Alp a v květnu 2013 se usídlila také na střeše českobudějovické radnice.

  „Svědčí to o tom, že se jim dobře daří i ve městě a je o ně dobře pečováno,“ říká primátor Jiří Svoboda /ANO/. Sladký dárek ve skleničce si odnášejí oficiální návštěvy a slouží také jako propagace. O dobrou kondici včeliček se stará pracovník magistrátu Aleš Mikšátko z odboru správy veřejných statků. Pravidelně je kontroluje a léčí od roztoče rodu Varroa.

  „Nic jsme neponechali náhodě. Všechny záležitosti ohledně možnosti chovu včel na střeše radnice jsme projednali s odborníkem, včelařem Ing. Alešem Mikšátkem, který se nám o včelky také stará. Věnuje se osobně včelaření, působí v místním spolku včelařů, odborně školí či zakládá včelstva nejen u nás ale i v zahraničí a nad tímto nápadem se vůbec nepozastavil. S přípravou se začalo již v lednu 2013,“ uvádí radnice na svých stránkách.

  „Včelí společenství je jako jedno velké království, kterému vládne jediná královna. V každém takovém království musí být hodně včel, aby bylo království bohaté. Proto je v úle neustálý shon a plno práce, každá včelička se snaží pomáhat podle toho, co dovede,“ říká Aleš Mikšátko.

  Znečištěný vzduch ve velkoměstech nemá na kvalitu medu žádný vliv, uvedla to již před lety zpráva Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Není rozdíl mezi medem z hor, venkova či centra města. Znečištěním může utrpět pouze vosk a pyl. Včely umí z medu škodliviny odfiltrovat. To, co je dobré, přinesou do úlu. Na výrobu 1 kg medu musí včelky přinést 3 litry nektaru, pylové váčky včely však pojmou pouze 40 – 70 mg. Med, který získají naše včelky, poslouží jako originální propagační dárek, který si v malých skleničkách se stylovým popisem z města odvážejí návštěvy.

  Zdroj:vz  Nepřehlédněte