Český kras je už 50 let chráněnou oblastí

11.4.2022
Redakce

Výročí 50 let od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras připomenou přednášky, výstavy i odborná konference. Věnována mu bude také tradiční akce Cesta za Hagenem, při níž se účastníci vydají z Karlštejna do Srbska a jejíž součástí bude i zastavení v lomech na Mořině a návštěva štol. Akce se koná 14. května, posledního ročníku před covidovou pandemií v roce 2019 se zúčastnilo 1400 lidí.

Padesáté výročí připomíná už nyní výstava na náměstí pod Horní branou v Berouně a připravuje se dlouhodobá výstava v berounském Muzeu Českého krasu. Na úterý je v muzeu plánováno také komorní připomenutí výročí formou tří přednášek. Ve stejný den chce berounská knihovna uspořádat akci se čtením a hudbou v Koněpruských jeskyních.

Začátkem listopadu se má ještě uskutečnit odborná konference ve Svatém Janu pod Skalou, akcí je ale podle Pojera celkově více. „Máme již od loňska putovní výstavu pro školy a obce, další doprovodné akce pro školy – soutěž pro vybrané týmy žáků berounských základních škol a tak dále,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Český kras František Pojer.

CHKO Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Oblast, kde lesy zaujímají více než třetinu plochy, je protkána turistickými značenými cestami. Pěší turisté či cykloturisté mohou navštívit třeba hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika. Naučné stezky jsou podle Pojera hojně navštěvovány, stejně jako celý Český kras. Sčítadla na více místech měsíčně hlásí desítky tisíc pěších a cyklistů.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte