Český Krumlov předal cenu města pěti laureátům

24.6.2022
Jiří Bydžovský

Třem českokrumlovským výtvarníkům, neziskové společnosti a muzikantovi in memoriam byla udělena Cena města Český Krumlov za rok 2021.Ocenění převzali Jana Holcová, Vladimíra Konvalinková a Jindra Čapek. Mezi laureáty stanula také obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov a in memoriam byla cena udělena vynikajícímu heligonkáři Janu Komendovi.

„V posledních letech jsme v zastupitelstvu vybírali spíše nižší počet oceněných, nicméně letošní nominace přinesly takové osobnosti, které ke Krumlovu neoddělitelně patří, a proto jsme nakonec vybrali finálovou pětku. Jsou to lidé, kteří městem žijí, jsou pro město obrovským přínosem a všichni si cenu právem zaslouží,“ říká starosta Dalibor Carda.

Za přínos v oblasti výtvarného umění a za vzdělávání mládeže získala Cenu města Jana Holcová, jež vyučuje výtvarný obor na Základní umělecké škole. „Je to pro mě velká pocta a tím víc, když jsem se dozvěděla, že mě nominovali bývalí studenti. Moc si toho vážím,“ uvedla při přebírání ceny Jana Holcová.

Dalším umělcem, který si v českokrumlovské Synagoze převzal ocenění, byl ilustrátor Jindra Čapek. Jeho dětské knihy vyšly ve třiceti světových jazycích a už čtyřicet let si získávají obdivovatele na čtyřech kontinentech. „Myslel jsem si, že v důchodovém věku budu mít konečně čas pozorovat ptáky z domu s výhledem na toto krásné město, které miluji. Ovšem tak jedinečné příležitosti, které se ke mně dostávají, se prostě nedají odmítnout, například mě brzy čeká ilustrování knihy o kněžně Libuši od autorky, která za svou předchozí knihu dostala Magnesii Literu,“ prozradil na pódiu své plány Jindra Čapek.

Za přínos k rozvoji občanské společnosti a kulturních aktivit ve městě obdržela cenu Vladimíra Konvalinková. „Ocenění patří celé skupině lidí, kteří se mnou spolupracovali, ať už to bylo při založení živého betlému, pěveckého souboru Perchta, krumlovských slavností nebo při nejrůznějších občanských iniciativách,“ řekla Vladimíra Konvalinková, když z rukou starosty přebírala cenu.

Známému heligonkáři Janu Komendovi byla Cena města udělena in memoriam. Letos by oslavil své 100. narozeniny, žil a působil v českokrumlovském regionu po celý život. Cenu převzal jeho syn Jan Komenda mladší: „Pravdou je, že taťka heligonkou a lidovou písničkou opravdu žil, zachránil více než 500 lidových písniček, a to je úžasná hudební práce, která se už nikdy neztratí, protože o jeho hudební pozůstalost projevilo zájem Jihočeské muzeum, kde bude jeho dílo uloženo a zkoumáno,“ řekl.

Cenu města také obdržela obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov za dlouhodobý přínos v oblasti sociální služeb a dobrovolnictví. V Krumlově působí více než 20 let a neustále rozšiřuje a zlepšuje své služby. „Rád bych vyzdvihl kolegy, kterým děkuji za to, že jsou takoví, jací jsou, a k tomu stále usměvaví. Nás je 40 zaměstnanců, pomáhá nám 50 dobrovolníků a 30 dalších spolupracovníků, je to proto ocenění pro celou naši velkou skupinu, která tvoří ICOS,“ řekl ředitel Tomáš Zunt.

Zdroj:vzNepřehlédněte