Cestující se dočkali! Vlaky mezi Pardubicemi a Hradcem znovu vyjely

1.7.2022
Redakce

Od pátku 1. července začaly opět jezdit vlaky mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Správa železnic (SŽ) trať modernizuje, buduje také druhou kolej z Pardubic do Stéblové. Vlaky mezi Pardubicemi a Hradcem Králové budou jezdit rychlostí 160 kilometrů v hodině nejdřív roce 2024.

„Provoz v elektrické trakci mezi Rosicemi a Pardubicemi hlavním nádražím bude obnoven 15. července. Druhá kolej mezi Rosicemi a Stéblovou bude v provozu od 15. listopadu,“ uvedl mluvčí SŽ Jan Nevola.

Stavba zahrnuje celkovou modernizaci trati včetně železniční stanice Pardubice- Rosice nad Labem spojenou s výstavbou druhé traťové koleje. Mimo tento úsek se rekonstruuje traťové zabezpečovací zařízení do železniční stanice Medlešice.

„Zdvoukolejněn bude most přes Labe ve své původní poloze. Modernizována je zastávka Pardubice -Semtín a zřízena nová zastávka Stéblová – obec. Součástí stavby jsou opatření k omezení dopadů účinku hluku z železniční dopravy i vyvolané úpravy pozemních komunikací a sítí technické infrastruktury,“ uvedl Nekola.

Rekonstrukce trati z Pardubic do Stéblové byla zahájena loni začátkem května. Přestavba 7,5 kilometru dlouhého úseku bude stát 2,6 miliardy korun. Navazující úsek mezi Stéblovou a Opatovicemi nad Labem již dvě koleje má. A dvě koleje v poslední části úseku z Opatovic nad Labem do Hradce Králové Správa železnic připravuje. Stavbu blokuje spolek Kaštanka, místní lidé nesouhlasí s plánovaným kácením stromů v kaštanové aleji a obávají se zvýšení hluku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte