Cestující v Plzni se musí připravit na výluku tramvají

23.5.2022
Andrea Jančová

Omezení čeká už za pár dní cestující v Plzni. Na téměř kilometr dlouhém úseku tramvajové trati v Koterovské ulici proběhnou opravy. Koleje se dostaly do špatného technického stavu, a tak tu tramvaje musejí v některých místech projíždět velmi pomalu.

Výluka na tramvajové lince číslo 2 v úseku od náměstí Generála Píky po Světovar začne 1. června a skončit má na konci letních prázdnin. Náhradní doprava v úseku zavedena nebude, tramvajové spoje linky číslo 1 ale budou ze Slovan prodlouženy kolem vozovny Slovany až na konečnou Světovaru. Správa veřejného statku města Plzně za ni zaplatí téměř 70 milionů korun.

Tramvajová trať, která byla postavena v roce 1962, prošla poslední větší opravou v roce 1997.  V loňském roce se stav kolejí na trati číslo 2 na Světovar prudce zhoršil. Proto zde bylo nutné snížit rychlost tramvají i na deset kilometrů za hodinu. „Skokové zhoršení tratě v kritickém úseku před konečnou nás přimělo k urychlení oprav na trati. S ohledem na technologie i provoz byla stavba naplánována tak, aby omezila co nejméně cestujících. Proto začne 1. června s tím, že výluka má skončit již na konci letních prázdnin,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

Část spojů v pracovních dnech bude v době přepravní špičky ukončena již na Mikulášském náměstí, další budou končit na zastávce Nám. Generála Píky, kde obousměrná tramvaj přejede na druhou kolej a změní směr jízdy využitím druhého stanoviště řidiče. Místo výlukových autobusů budou moci cestující využívat prodlouženého spoje tramvajové linky číslo 1, která místo na Slovanech pojede přes zastávku Vozovna Slovany na konečnou Světovar. Náhradní doprava v úseku tramvajové trati linky číslo 2 mezi nám. Generála Píky a zastávkou Brojova nebude zajištěna, cestující mají v docházkové vzdálenosti jiné zastávky MHD na linkách číslo 12 nebo 29 a 30.

Stavební práce se dotknou i řidičů aut, kteří budou muset použít pro úsek Koterovské od kruhového objezdu ke křížení se Slovanskou alejí objízdnou trasu po Francouzské, Slovanské a K Dráze. Vjezd do podzemního parkoviště nákupního centra Galerie Slovany z Koterovské zůstane zachován. Stavební práce mají dle smlouvy probíhat od 1. června do 20. září s tím, že úplná výluka na tomto tramvajovém úseku má skončit 31. srpna.

Zdroj :vz, Správa veřejného statku města PlzněNepřehlédněte