Chcete si koupit ivermektin? V americkém obchodě musíte prokázat, že máte koně

11.9.2021
Simona Knotková

Pokud si chcete ve V&V Tack and Feed koupit ivermektin, musíte prokázat, že jste majitel koně a ukázat jeho fotografii. Vedení prodejny tak reaguje na zvýšenou poptávku po antiparazitiku, kvůli které často dochází zásoby a nedostává se na ty, kteří lék skutečně potřebují – koně.

Lékový ústav varuje: Nenakupujte ivermektin přes internet

„Podle mě je prostě normální selský rozum neužívat odčervovač pro koně. Není to pro lidi, léčí se tím paraziti, kteří napadají koně,“ říká manažerka obchodu Shelly Smith, která byla nucena regál s ivermektinem opatřit výstražnou cedulí. Denně jí volá kolem pěti lidí, kteří po ní léčivo vyžadují.

„Přišel sem třeba jeden starší džentlmen. Řekl mi, že jeho žena chce, aby užíval ivermektin. Okamžitě jsem ho přivedla k této ceduli a řekla mu, že to pro něho není bezpečné. Odpověděl, že to s manželkou už měli, a jediným vedlejším účinkem bylo, že ráno neviděli. To je přece velký vedlejší účinek, takže byste to asi užívat neměli,“ vypráví Smith o jedné příhodě se zákazníkem.

Její slova o nebezpečnosti přípravku potvrzuje i veterinář A. J. Manship z Desert Pines Equine Center.

„Tento lék je určený pro zvířata. U lidí, a dokonce i u některých zvířecích druhů může mít jeho užívání množství vážných následků, pokud není užíván správně. U zvířat dochází k neurologickým poruchám, záchvatům, kómatu nebo smrti,“ sdělil lékař webu Local 12.

Zdroj: Local 12Nepřehlédněte