Chcete vypěstovat chutné ředkvičky? Vysévejte včas a jednoťte

Ředkvičky patří k oblíbeným jarním zeleninám. Na zahradě můžete vypěstovat nejen chutné bulvičky k jídlu, ale i na vlastní ředkvičkové osivo.

Vysévejte brzy

Při pěstování ředkviček je důležitý časný výsev. Proto neotálejte a sejte ihned, jak to na jaře stav půdy dovolí. Ideálně již během března nebo počátkem dubna, chlad nevadí. Pozdější výsevy klasických odrůd je ženou předčasně do květu, je již více teplo a sucho, a mnohdy už také řádí broučci dřepčíci, kteří právě za sucha ředkvičky sužují a vyžírají jim listy, v nichž pak vznikají otvory.

Řídký výsev ušetří jednocení

Pokud to jen jde, sejte řídce. To vám ušetří následné jednocení. Semena ředkviček jsou poměrně veliká, při setí se můžete soustředit a vypouštět do řádků pečlivě téměř jedno semeno po druhém ve stanovených vzdálenostech, tedy asi 3-4 cm od sebe. Pokud je přece jen nasejete hustěji, pak je základním a nezbytným úkonem vyjednocení. Jedině tak budou mít rostlinky dostatek místa. Někteří zahrádkářští začátečníci nejednotí, protože je jim líto některé rostliny vytrhat. Kdo nejednotí, sice žádnou rostlinku nezahubí, ale pěkných ředkviček se nedočká. Vypěstuje jen samé „myší ocásky“. Jednotit můžete už ve stadiu prvních pravých listů. Jen pěkné bulvičky totiž posléze poslouží k výběru budoucích semenných rostlin.

Narcisy rozzáří zahradu! A přečkají i zimu

Ředkvička je cizosprašná

Semenářsky jsou ředkvičky jednoleté a cizosprašné. Vývoj rostlin na semeno trvá ovšem, jak už uvedeno, dlouho, šešule sklidíte obvykle až na konci léta a na podzim. Z pohledu osivaření je důležité pamatovat je jejich cizosprašnost, jsou opylované hmyzem, který přenáší pyl mezi různými odrůdami. Na semeno můžete tedy na zahradě naplánovat a nechat vykvést jen jednu odrůdu. Pokud chcete přesto semenařit odrůd více, můžete bulvičky druhé sorty vzít a vysadit je například na chalupě, abyste tak dodrželi potřebnou izolační vzdálenost.

Červené, bílé či žluté

V sortimentu odrůd se můžeme setkat s odrůdami různých barev. Osvědčená je Bílá kulatá, která, jak už název naznačuje, má pravidelně kulaté bílé bulvičky. Oblíbená je mohutná Máslová obří, u níž dorůstají ředkvičky velkého průměru a bílá dužina může být lehce uvnitř probarvená do červenofialova. Tato odrůda má delší vegetační dobu. Helios, nazvaná podle řeckého boha Slunce, má bulvičky žluté. Byla vyšlechtěna z ředkviček koupených na olomouckém tržišti a v chuti může být o něco ostřejší a pálivější. V domácím semenaření se osvědčila také odrůda Rampouch s velmi dlouhým bílým kořenem, který rampouch připomíná, a která se pěstovala již na počátku 20. století.

Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
Reklama