Chcete vypěstovat chutné ředkvičky? Vysévejte včas a jednoťte

12.3.2021
Jiřina Pouzarová

Vysévejte brzy

Při pěstování ředkviček je důležitý časný výsev. Proto neotálejte a sejte ihned, jak to na jaře stav půdy dovolí. Ideálně již během března nebo počátkem dubna, chlad nevadí. Pozdější výsevy klasických odrůd je ženou předčasně do květu, je již více teplo a sucho, a mnohdy už také řádí broučci dřepčíci, kteří právě za sucha ředkvičky sužují a vyžírají jim listy, v nichž pak vznikají otvory.

Řídký výsev ušetří jednocení

Pokud to jen jde, sejte řídce. To vám ušetří následné jednocení. Semena ředkviček jsou poměrně veliká, při setí se můžete soustředit a vypouštět do řádků pečlivě téměř jedno semeno po druhém ve stanovených vzdálenostech, tedy asi 3-4 cm od sebe. Pokud je přece jen nasejete hustěji, pak je základním a nezbytným úkonem vyjednocení. Jedině tak budou mít rostlinky dostatek místa. Někteří zahrádkářští začátečníci nejednotí, protože je jim líto některé rostliny vytrhat. Kdo nejednotí, sice žádnou rostlinku nezahubí, ale pěkných ředkviček se nedočká. Vypěstuje jen samé „myší ocásky“. Jednotit můžete už ve stadiu prvních pravých listů. Jen pěkné bulvičky totiž posléze poslouží k výběru budoucích semenných rostlin.

Narcisy rozzáří zahradu! A přečkají i zimu

Ředkvička je cizosprašná

Semenářsky jsou ředkvičky jednoleté a cizosprašné. Vývoj rostlin na semeno trvá ovšem, jak už uvedeno, dlouho, šešule sklidíte obvykle až na konci léta a na podzim. Z pohledu osivaření je důležité pamatovat je jejich cizosprašnost, jsou opylované hmyzem, který přenáší pyl mezi různými odrůdami. Na semeno můžete tedy na zahradě naplánovat a nechat vykvést jen jednu odrůdu. Pokud chcete přesto semenařit odrůd více, můžete bulvičky druhé sorty vzít a vysadit je například na chalupě, abyste tak dodrželi potřebnou izolační vzdálenost.

Červené, bílé či žluté

V sortimentu odrůd se můžeme setkat s odrůdami různých barev. Osvědčená je Bílá kulatá, která, jak už název naznačuje, má pravidelně kulaté bílé bulvičky. Oblíbená je mohutná Máslová obří, u níž dorůstají ředkvičky velkého průměru a bílá dužina může být lehce uvnitř probarvená do červenofialova. Tato odrůda má delší vegetační dobu. Helios, nazvaná podle řeckého boha Slunce, má bulvičky žluté. Byla vyšlechtěna z ředkviček koupených na olomouckém tržišti a v chuti může být o něco ostřejší a pálivější. V domácím semenaření se osvědčila také odrůda Rampouch s velmi dlouhým bílým kořenem, který rampouch připomíná, a která se pěstovala již na počátku 20. století.Nepřehlédněte