Narcisy rozzáří zahradu! A přečkají i zimu

10.3.2021
Jiřina Pouzarová

Na péči nejsou náročné

Narcisy nejsou vůbec náročné na péči. Hlavní část péče o narcisy připadá na podzim, kdy se vysazují jejich cibule. Také s hnojením si nemusíte dělat velké starosti, postačí, když rostliny přihnojíte při výsadbě a pak jim vždy jednou za rok nebo dva poskytnete na jaře trochu kompostu nebo organického hnojiva. Zbytek péče obnáší už jen odstraňování odumřelých listů po květu – nic jiného narcisy nevyžadují. Problémem nejsou ani nemoc a škůdci – hraboši si sice rádi pochutnávají na cibulích tulipánů a dalších cibulovinách, zásobními orgány narcisů ale pohrdají.

Patnáct tisíc odrůd

Odhadem existuje kolem patnácti tisíc odrůd narcisů, z nichž však jen malá část zdobí naše zahrady. Narcisy jsou členěny do několika skupin podle uspořádání a tvaru květů. Pokud odrůdy narcisů šikovně zkombinujete, můžete se z jejich květů radovat od března až do června. Od března do dubna kvetou bramboříkokvěté narcisy a narcisy s malou pakorunkou. Po nich přebírají štafetu narcisy s trubkovitou pakorunkou a plnokvěté narcisy, které kvetou od dubna do května. Narcisy ze skupin Tarreta, Triandrus, Poeticus a vonné narcisy ze skupiny Jonquilla kvetou jako poslední v období od května do června.

Je čas zasít! Poradíme vám, jak na úrodnou zahradu

V malých skupinkách

Narcisy vypadají nejlépe, když je vysadíte do malých skupinek čítajících šest až sedm cibulí. Jestliže na záhonu vytvoříte více takových seskupení, celá plocha se krásně rozzáří. Při jejich sázení byste měli vynechat jen přední okraj záhonu, neboť žloutnoucími listy by po odkvětu nepůsohily příliš pěkně a narušovaly by celkový dojem.

Proti zimě

Pokud čerstvě zasazené cibule narcisů vyraší během mírné zimy předčasně, nemusíte si dělat starosti – ochranná přikrývka z chvojí pomůže rostlinám přečkat mráz. Narcisům se daří na slunečných až polostinných stanovištích s vlhkou půdou, ne však trvale zamokřených. Je-li jaro velmi suché, musíte rostlinám zajistit dostatek vláhy zálivkou.Nepřehlédněte