Je čas zasít! Poradíme vám, jak na úrodnou zahradu

2.3.2021
Jiřina Pouzarová

Druhů zeleniny, vhodných pro brzký výsev, existuje hned několik – vybírat můžete z listové zeleniny, například špenát a kopr, z kořenové petržel či mrkev. Klasikou jsou ředkvičky a cibule stejně jako hrášek a z netradičních plodin mák.

Petržel

Klíčení petržele trvá velmi dlouho – až měsíc, proto jí prospěje časný výsev. Doplňte ji takzvanými značkovacími plodinami, tedy druhy, které vzcházejí daleko rychleji a ulehčí možnost sledovat postup klíčení i pozdější okopávku. Nejčastěji se používají ředkvičky nebo salát. Protože jde jen o pomocné plodiny, smíchejte je s petrželí v poměru 1:10 nebo 1:15. Snažte se o řidší výsev, řádky by od sebe měly být asi třicet centimetrů. Zeleninu jednoťte na vzdálenost 5-8 centimetrů v době, kdy mají rostliny petržele čtyři pravé listy.

Mrkev

Petržel i mrkev jsou náročné na kvalitu půdy. Ta by měla být hluboká, prokypřená, s jemnou a prohřátou vrstvou nahoře. Semena mrkve klíčí již při třech až čtyřech stupních, proto se může vysévat brzy. To platí hlavně pro odrůdy karotky s kratší vegetační dobou do sto dnů, kterou tak budete sklízet již v červnu. Kořeny ale rostou nejlépe v teplejší půdě. Mrkev na skladování, u které jsou žádoucí co nejlépe vyvinuté kořeny, se tedy vysévá až v pokročilejším jaru, klidně v dubnu. Vzdálenost řádků by měla být 30 centimetrů, u mrkve stačí dvacet pět.

Plánujete nový balkon? Máme pro vás pár tipů, jak začít

Pastiňák

Jestliže se vám nedaří pěstovat petržel, nahraďte ji pastiňákem, který si vystačí i s chudší půdou a také vzchází daleko rychleji. Jde o mohutné rostliny, proto je třeba založit řádky dál od sebe – zhruba čtyřicet centimetrů. Pokud zvolíte pracnější řídký výsev, není potřeba pastiňák ani jednotit. Zelenina tvoří dlouhé kořeny, které se nikdy nevětví, což se stává petrželi v nekvalitní půdě s obsahem kamenů.

Ředkvičky

Třebaže se považují za první čerstvou zeleninu nové sezony, je vhodnější je vysévat na volný záhon až v březnu. Výborně se ale pěstují v pařeništích nebo pod fóliovým krytem. Řádky by měl být od sebe vzdálené asi dvacet centimetrů, jednotí s na tři až čtyři centimetry. Sklízí se protrháváním.

Cibule

Vysévá se hned, jak je to možné, třeba i v únoru. Osivo by mělo přijít do hloubky asi dva centimetry a je dobré řádky přimáčknout prkénkem nebo latí. Vzcházení velmi ovlivňuje počasí – pokud neprší a půda je suchá, pohybuje se pod padesáti procenty, při vyšší vlhkosti to může být i sedmdesát procent semen. Není tedy vhodný příliš řídký výsev, v suchém jaru byste měli řádky nepravidelné s mezerami. Od sebe by měly být vzdálené třicet až čtyřicet centimetrů. Cibule klíčí asi 3-4 týdny, proto i v tomto případě je vhodné použít značkovací plodinu.

Špenát

Seje se už v únoru, a to do řádků vzdálených od sebe 15-20 centimetrů a do hloubky 2 centimetry. Vzchází často už po týdnu nebo dvou. Pozor, nejednotí se, hustší porost nutí růst špenát vzpřímeně, listy jsou čistší a sklizeň větší. Doba výsevu končí v dubnu, poté většina vybíhá do květu, tedy pokud si nepořídíte odrůdy vhodné pro celoroční výsevy, například Harp F1, Matador, Clarinet F1. Ty se hodí i jako následná plodina. Špenát se snese s jinou zeleninou, proto ho používejte při záměrném míšení kultur i pro nouzové dosevy.

Exotické ovoce, které vás nadopuje vitamíny. Znáte ho?

Hrášek

Doporučený termín výsevu je v první polovině března, řádky by měly být od sebe asi dvacet pět až třicet centimetrů. Hrášek je velmi citlivý na nedostatek vláhy při klíčení, proto ho dobře zalijte, zvlášť za větrného počasí, kdy se voda z povrchů půdy rychle odpařuje. Dříve se obvykle vyséval naklíčený, to ale nemůžete udělat u mořeného osiva – chemická látka by se odplavila a semeno by zůstalo v půdě nechráněné.

Kopr

Lze jej vysévat po celé jaro, nejlépe postupně po řádcích. Pro využití aromatické nati se rostliny sklízejí za čtyři až šest týdnů. Kopr poroste jen na pečlivě vypletém místě. Pokud necháte několik rostlin vykvést, bude se na záhonu udržovat samovýsevem.

Brzké výsevy ano či ne?

Klady

+ rostliny využijí zimní vláhu

+ uniknou škůdcům, kterým se v chladnějším prostředí nedaří

+ podpora dobrého zakořenění

+ brzká sklizeň umožní pěstování následných rostlin

Zápory

– nehodí se pro všechny pozemky

– při změně počasí hrozí ztráta semen

– příliš studená půda brzdí růst

– v chladné mokré půdě se mohou rozvíjet hniloby

– hodí se jen pro mořené osivoNepřehlédněte