Plánujete nový balkon? Máme pro vás pár tipů, jak začít

14.2.2021
Jiřina Pouzarová

Jak začít?

Důležité je, zda máte balkon nebo lodžii, zda je otevřený nebo zastřešený, jak moc je vidět od sousedů k vám a zda bude nutné vyřešit zástěny, abyste si vychutnali pocit soukromí. Přemýšlet můžete nejen o květinách, ale také o nápaditém nábytku, který by vyhověl vašim potřebám, ale nepřekážel a svým stylem vytvořil atmosféru, kde vám bude dobře. Množství zařizovacím předmětů plánujte s rozumem, u malých prostor jako jsou balkony určitě platí, že méně je více. U menších balkonů většinou postačí jedno či dvě křesílka a malý odkládací stolek, který může být skládací nebo sklopný. K dostání jsou i různé mini sestavy přímo určené pro balkony. Variantou je i užší lavice pro dva nebo houpačka. Pokud chcete balkon využívat i po setmění, nezapomeňte vyřešit způsob osvětlení. Večerní atmosféru pak dotvoří světelné řetězy a drobná svítidla na solární energii.

Květináče, truhlíky, ale i vaky. Zahrada na balkoně

Květiny a prádlo

Balkony obvykle nabízejí málo místa na podlaze. Vedle klasických závěsných truhlíků na zábradlí můžete využít i zajímavé nádoby či kapsy pro vertikální pěstování na zeď. Pokud je to možné, zkuste instalovat závěsné nádoby ze stropu. O zelenou kulisu se postarají popínavé rostliny, dobře vypadají také stálezelené zakrslé jehličnany. Nezapomeňte na různé barevně sladěné doplňky jako sedáky, dečky, prostírání nebo lucerničky. Lépe budou vypadat jeden nebo dva výraznější kousky než množství různorodých drobností. Soukromí vytvoříte pomocí závěsu či žaluzie a proti slunci pomůže markýza nebo slunečník. Pokud na balkoně věšíte prádlo, rozmyslete si vše tak, aby vám sušák příliš nevadil, případně zvolte skládací nábytek, abyste mohli zařízení rychle přestavět podle aktuální situace. Jestliže věšíte na šňůry, budou se hodit praktické vysunovací, které snadno uklidíte. Pořídit si můžete nástěnné sklopné sušáky.

Podle světových stran

Jižní strana poskytuje slunce po celý den, ale silné vedro může pěstované rostliny i spálit. Jih vyhovuje teplomilným druhům (muškáty, petúnie, levandule, tymián). U těch je nutná velmi častá zálivka. Výhodnější je jihovýchodní nebo jihozápadní poloha. Balkon otočený na sever bude vždy ve stínu a řadě rostlin se zde nebude dařit. Stín zvládají fuchsie, begonie, netýkavky či kapradiny.

Západní a východní poloha vyhovuje rostlinám do polostínu jako jsou lobelky, vějířovky a verbeny.Nepřehlédněte